بورس در تور مالیات؟

بر اساس این گمانه‌زنی، سهامداران بابت فروش سهام خود باید بین ۵ تا ۲۰ درصد مالیات پرداخت کنند که این مالیات متفاوت از کارمزدی است که اکنون پرداخت می‌شود. کارشناسان بر این باورند که طرح اخذ مالیات بر عایدی سرمایه برای بازارهای غیر‌مولدی چون مسکن و خودرو عالی است، اما برای بازار سرمایه که از ارکان تامین مالی در اقتصاد و ابزاری کارآمد برای تامین مالی بنگاه‌های کوچک، متوسط و بزرگ است، آن هم در شرایط کنونی که نقدینگی سرگردان به سمت بورس هدایت شده، می‌تواند موجبات خروج سرمایه را از این بازار فراهم کند.

و در نهایت به گزارش معاون وزیر سابق میتوان اشاره کرد:

مستخدمین حسینی معاون وزیر اسبق اقتصاد:

🔹️ از فروش سهام طی سه‌ماهه ابتدای امسال بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان مالیات نصیب دولت شد که این مقدار با کل سال ۹۸ و یازده برابر مالیات اخذشده سال ۹۷ در حوزه بازار سرمایه برابری می‌کند.

🔹الان هم در معاملات مرتبا خرید و فروش صورت می‌گیرد و مالیات نصیب دولت می‌شود.

🔹 دولت با اخذ مالیات از فروش و بالا بردن شاخص و قیمت سهم، بخشی از دارایی خود را به فروش رساند و وجوهی که لازم داشت را از این بازار دریافت کرد.

در نتیجه این افزایش بر بازار سرمایه:

پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه در این باره معتقد است:

طرح مالیات عایدی بر سرمایه برای کالاهای غیرمولد مثل خودرو و مسکن طرح بسیار خوبی است اما برای بازار سرمایه که منجر به خروج سرمایه از بورس می‌شود اصلا مناسب نیست. این طرح تحت عنوان «طرح مالیات عایدی بر سرمایه» توسط تعدادی از نماینده‌های مجلس تهیه و به هیات رئیسه تقدیم شده است. حدادی ادامه داد: البته این طرح باید ابتدا به کمیسیون اقتصادی برود و ممکن است در این کمیسیون دچار تغییر شود و پس از آن در صحن علنی مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد که این پروسه چند ماه طول خواهد کشید. اما سیاست‌گذاران این طرح این نکته را باید در نظر بگیرند که پول‌های سرگردانی که در بازارهای دیگر مانند طلا و سکه و ارز و حتی خودرو در جریان بود به بازار سرمایه آمده و با چنین اقداماتی ممکن است مجددا به بازارهای موازی حرکت کند. هر چند که پیش‌بینی می‌شود مقامات دولتی این خبر را تکذیب کنند.

با راشا مشاوران راستین از بهترین مشاوره مالیاتی و خدمات حسابداری برخوردار شوید.