راهکار کاهش مالیات تراکنش بانکی

شاید شما هم جز اشخاصی باشیدکه برای تراکنش های بانکی به سازمان امور مالیات احضار شده‌اید. طبیعی است که باید بتوانید توجیه کافی و درستی برای مالیات تراکنش های بانکی خود داشته باشید؛ ابتدا مهم ترین بخش های بخشنامه مورخ 99/1/31 (بند 18) سازمان امور مالی را برای شما بازگو میکنیم.

یقیناً مهمترین بند از بخشنامه ، همین بند است

🔹در راستای سیاست های اصولی سازمان مبنی بر تعامل با مودیان مالیاتی و رعایت اصل اعتماد به منظور ارتقای فرهنگ خود اظهاری مالیاتی و با توجه به اینکه اطلاعات حساب های بانکی فی نفسه موید در آمد اشخاص نمی باشد ، کلیه ادارات امور مالیاتی در فرآیند حسابرسی مالیاتی تراکنش های بانکی مشکوک برای جمع آوری اسناد و مدارک و ارائه توضیحات لازم توسط مودیان مالیاتی، مهلت کافی و مورد نیاز را در نظر بگیرند.

🔹بدیهی است در اجرای مفاد این بند یکی از مهمترین اسناد و مدارک برای تعیین درآمد مشمول مالیات، اظهارات مکتوب مودیان در خصوص تراکنش های بانکی میباشد.

🔹بنابراین در مواردی که مودی در اظهار مکتوب خود ماهیت هر یک از تراکنش های بانکی سال ۱۳۹۷ و قبل از آن را اعلام نماید، در صورتی که اسناد و مدارک مثبته ای دال بر خلاف اظهارات مودی بدست نیاید، ملاک و مبنای رسیدگی ادارات امور مالیاتی قرار می گیرد.

🔹چنانچه متعاقباً اسناد و مدارک مثبته ای دال بر فعالیت های اقتصادی مودی که بر خلاف اظهارات وی می باشد ، بدست آید و این اسناد و مدارک ملاک مطالبه مالیات و جرائم متعلقه با رعایت مقررات قرار گیرد، با عنایت به مفاد ماده ۱۹۱ قانون مالیات های مستقیم جرائم مالیاتی آن قابل بخشودگی نیست.

🔹چنانچه بر اساس ادعای اشخاص حقیقی، اطلاعات تراکنش بانکی واصله این اشخاص مربوط به شخص دیگری بوده و طرف مقابل نیز کتبا این موضوع را اعلام و مدارک و مستندات و دلایلی مبنی بر رد موضوع وجود نداشته باشد ، می بایست در راستای مقررات قانونی اقدامات لازم در خصوص شخص جدید انجام پذیرد.

✅ توضیح تازه های مالیاتی اینکه:

این بند برای آن دسته از اشخاصی نیز که کارتخوان به حساب بانکی آنان ، مورد استفاده شخص دیگر بوده قابلیت اجرایی خواهد داشت.

 

در اخر باید بدانید برای آنکه بتوانید پرونده مالیاتی خود را به‌سلامت از اداره مالیاتی عبور دهید، باید ضمن آگاهی و تسلط کافی به قوانین مالیاتی، تجربه کافی در این زمینه نیز داشته باشید. بدیهی است که چنین فرضی برای یک فرد عادی کاملاً مردود است. بهترین راه برای این کار، مراجعه به یک مشاور مالیاتی توانمند است.

موسسه راشا مشاوران راستین در اجرای خدمات مالیاتی فعالیت خود را از سال 1379 آغاز کرده و در ده ها پرونده مالیاتی کنار شما کارفرما عزیز بوده است. برای مشاوره و انجام امور مالیاتی خود با ما مشاوران مجرب ما تماس بگیرید.

فرار مالیاتیکاهش مالیاتمالیاتموسسه مالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *