معافیت مالیاتی بر فعالیت های پیمانکاری تامین نیروی انسانی صحت دارد؟

معافیت مالیاتی -راشا مشاوران راستین

آمار شرکت حسابداری راشا مالیات


دراین سری از بخشنامه های پر هیاهو هیئت دولت با راشا مشاوران راستین همراه باشید تا از چگونگی معافیت مالیاتی (بر اارزش افزوده) فعالیت های پیمانکاری نیروی انسانی با خبر شوید.

اخبار دولت مبنی بر معافیت مالیاتی فعالیت های پیمانکاری نیروی انسانی:

🔹هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با ابطال یک بند از بخشنامه معاونت مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی، فعالیت های پیمانکاری تأمین نیروی انسانی را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کرد.

🔹به دنبال شکایت از معاونت مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور و درخواست ابطال بند 11 بخشنامه شماره 28004 مورخ 88/11/12 این معاونت در خصوص” فعالیت های پیمانکاری تأمین نیروی انسانی که از موارد ارائه خدمات مشمول مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات ارزش افزوده خواهد بود و ارائه دهندگان این خدمات مکلفند مالیات و عوارض متعلقه را به ماخذ مبلغ ناخالص مندرج در صورتحساب محاسبه و از طرف دیگر معامله وصول نمایند”.

🔹هیأت عمومی دیوان عدالت اداری پس از بحث و بررسی و  بر مبنای بند 10 ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده ،خدمات مشمول مالیات بردرآمد حقوق، موضوع قانون مالیاتهای مستقیم را از پرداخت مالیات معاف دانست و اعلام کرد، ارائه خدمات مشمول مالیات بر حقوق بطور مطلق از مالیات معاف بوده و مقید نمودن آن به پرداخت کنندگان مستقیم و بی واسطه، مغایر هدف و اراده مقنن می باشد؛ لذا بند 11 بخشنامه بر خلاف اطلاق بند 10 ماده قانون یاد شده می باشد و ابطال می گردد.

مفاد قانونی مرتبط:

🔹 دربند 11 بخشنامه مذکور آمده است:” فعالیت های پیمانکاری تأمین نیروی انسانی که از موارد ارائه خدمات مشمول مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود و ارائه دهندگان این خدمات مکلفند مالیات و عوارض متعلقه را به ماخذ مبلغ ناخالص مندرج در صورتحساب محاسبه و از طرف دیگر معامله وصول نمایند”.

🔹خدمات پیمان مدیریت تأمین نیروی انسانی در شرایطی موضوعیت پیدا می کند که کارفرما حقوق و دستمزد نیروی انسانی را بصورت مستقیم و بی واسطه تخصیص یا پرداخت و در دفاتر قانونی خود تحت هزینه حقوق و دستمزد ثبت نمایند و لیست بیمه و مالیات حقوق به نام کارفرما به سازمان های ذیربط ارائه گردد. بدیهی است در این صورت صرفاً کارمزد ارائه خدمات مدیریتی مشمول مالیات و عوارض خواهد بود”.

🔹لازم به ذکر است که بر اساس ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری چنانچه مصوبه‌ای در هیأت عمومی ابطال شود، رعایت مفاد رأی هیأت عمومی در مصوبات بعدی، الزامی است.

با راشا مشاوران راستین همراه باشید تا علاوه بر مشاوره مالیاتی و خدمات حسابداری از آخرین اخبار مالیاتی و حسابداری با خبر شوید..                                                                                تجربه های مفید خود را در بخش دیدگاه  با ما به اشتراک بگذارید.

فرار مالیاتیمالیات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *