مالیات خانه های خالی - راشا مشاوران راستین

آمار موفقیت شرکت راشا مشاور


این روزها اخباری مبنی برورود مالیات به خانه های خالی به گوش میرسد که نگرانی صاحبان این املاک را در پی داشته است؛ برای اطلاع از این اخبار با راشا مشاوران راستین همراه باشید.

به گزارش خبری تابناک :

 

براساس طرح اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم اگر خانه‌ای بیش از شش ماه خالی باشد، مشمول دریافت مالیات بوده و برای واحد‌های نوساز این مهلت یکسال است.

 آخرین جزئیات طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی

به نقل از میزان، چندی پیش طرح اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم برای جلوگیری از احتکار مسکن مطرح شد که جزئیات آن به شرح ذیل است:

در این طرح هدف گیری اصلی شهرهاست، در دو سال اول شهر‌های زیر ۱۰۰ هزار نفر معاف هستند که در قانون قبلی هم این معافیت وجود داشت.

بر اساس طرح جدید واحد‌های مسکونی روستایی هم، ملزم به اعلام کدپستی هستند، اما هدف مالیات ستانی نیستند. صرفا برای عدم سوء استفاده احتمالی مالکان شهری ثبت می‌کنند.اگر خانه‌ای بیش از شش ماه خالی باشد، مشمول این قانون می‌شود. برای واحد‌های نوساز این مهلت یکسال است، که از بعد پایان عملیات ساخت (مندرج در پروانه ساختمانی) مهلت آغاز می‌شود. پروژه‌های انبوه سازی ۱۸ ماه مهلت دارند.

نرخ‌های مالیات، نسبت به وضع کنونی، ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است. مالیات بر درآمد اجاره ماخذ است. سال اول پنج برابر، سال دوم ده برابر، سال سوم ۱۵ برابر.

مثال:

(برای یک آپارتمان صدمتری اگر مالیات بر اجاره اش در سال قبلا چهار میلیون تومان می‌شد. (که هیچ وقت اجرا نشد، چون امکان شناسایی وجود نداشت) الان در سال می‌شود، چهل میلیون تومان! و با راه اندازی سامانه املاک و اسکان به آسانی شناسایی می‌شود.)

فقط سرپرستان خانوار باید اقامتگاه خود را اعم از اجاره و یا مالکیت در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند.

واحد‌های مسکونی که اطلاعات سکونت و مالکیت آن‌ها در سامانه املاک و اسکان ثبت نشده باشد، در حکم خانه خالی محسوب می‌شود.

دستگاه‌های اجرایی از این پس مکلفند، فقط به آدرس اعلام شده خدمات خود را ارائه بدهند.

هر خانوار علاوه بر اقامتگاه اصلی، می‌تواند مجموعا مالک یک اقامتگاه فرعی در شهر غیر از محل اقامتگاه اصلی باشد که معاف از مالیات بر خانه‌های خالی خواهد بود.

دریافت این مالیات هنگام نقل و انتقال ملک امکانپذیر خواهد بود.

ماده واحده: متن زیر جایگزین ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳/۱۲/۱۳۶۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی می‌شود:

واحد‌های مسکونی که واقع در شهرها، اعم از مناطق آزاد و ویژه تجاری- صنعتی هستند به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر این قانون در هر سال مالیاتی موضوع صدر ماده ۱۵۵ این قانون مجموعا بیش از ۶ ماه خانه خالی شناسایی شوند، به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، مشمول مالیاتی معادل مالیات بر درآمد اجاره بصورت ماهانه، بدون لحاظ هزینه‌ها و استهلاکات صدر ماده ۵۳ و معافیت‌های تبصره ۱۱ ماده ۵۳ این قانون، به شرح زیر خواهد بود:

سال اول- معادل ۵ برابر مالیات متعلقه، سال دوم- معادل ۱۰ برابر مالیات متعلقه، سال سوم به بعد – معادل ۱۵ برابر مالیات متعلقه

واحد‌های نوساز از ۶ ماه و پروژه‌های انبوه سازی از ۱۲ ماه پس از پایان مهلت اتمام عملیات ساختمانی مندرج در پروانه ساخت هستند، که موضوع ماده ۱۰۰ قانون شهرداری یا حداکثر یکبار تمدید، مشمول مالیات موضوع این ماده خواهد بود. نرخ‌های فوق برای خانه‌های خالی متعلق به اشخاص حقوقی (اعم از موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه) دو برابر میزان مذکور خواهد بود. واحد‌های مسکونی واقع در شهر‌های کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، بشرط خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان، در سال اول و دوم اجرای این ماده از پرداخت مالیات مذکور معافند. سازمان امور مالیاتی موظف است با همکاری شرکت پست، یکماه پیش از اتمام زمان مذکور، اخطار لازم را به مالک آن واحد یا به محل آن کدپستی ارسال دارد.

آخرین خبر از مجلس:

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی:

🔹به دلیل آنکه نمایندگان ابهاماتی درباره اصلاحات صورت گرفته در طرح مالیات بر خانه‌های خالی دارند، این طرح به کمیسیون اقتصادی ارجاع می‌شود.
🔹در صورتی که پیشنهاد کمیسیون رأی نیاورد، قطعا پیشنهادات نمایندگان در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود.

با راشا مشاوران از آخرین اخبار مالیاتی و حسابداری مطلع شوید وانجام پروژهای مالی خود را در زمینه خدمات مالیاتی و مشاوره سرمایه گذاری و خدمات حسابداری به راشا مشاوران راستین بسپارید.

فرار مالیاتیکاهش مالیاتمالیات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *