راهنمای استفاده از سامانه آنلاین دریافت الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی (قسمت اول)

اظهارنامه الکترونیکی

راهنمای استفاده از سامانه آنلاین دریافت الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی


به این سری از مقالات امور مالی راشا مشاوران راستین خوشامدید؛ در قسمت اول این مقاله با ما همراه شوید تا مقدمه ای بر هدف و چگونگی استفاده از این سامانه برای دریافت اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی داشته باشیم.

1 .هدف

این راهنما به منظور سهولت استفاده از سامانه “تسلیم اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی” تدوین شده است وشامل مراحل استفاده از این سامانه در تسلیم اظهارنامه الکترونیکی توسط مؤدیان محترم مالیاتی می باشد.به منظور ورود به سامانه مذکور نیاز است مؤدی مراحل ثبت نام در سازمان امور مالیاتی کشور را طی نموده و با نام کاربری ورمز عبور دریافتی از سامانه ثبت نام سازمان امور مالیاتی کشور به این سامانه وارد شود.
توجه: با عنایت به حذف فرآیند تسلیم اظهارنامه کاغذی، ارسال اطلاعات به صورت الکترونیکی به منزله تسلیم اظهارنامه به اداره امور مالیاتی می باشد.

2 .تکمیل فرم های اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی

مؤدی گرامی: لطفا به منظور بهره برداری از سامانه به نکات ذیل توجه فرمایید:

1-به منظور بهره برداری مناسب از سامانه تسلیم اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی از مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید.
2 -با کلیک بر عملگر ایجاد اظهارنامه جدید، اظهارنامه مالیات بر عملکرد ایجاد خواهد شد و با فشردن کلید مشاهده وارد فرم های اظهارنامه می شوید.
3 -کلیه صفحات این سامانه منطبق با فرم کاغذی اظهارنامه می باشند و محاسبات مورد نیاز به صورت خودکار انجام می گیرد.
4 -نوار ابزار فرم های اظهارنامه به منظور هدایت مؤدی در مراحل تکمیل و ثبت اظهارنامه و دسترسی سریع به فرم ها طراحی شده است، فرم های اظهارنامه در این نوار ابزار به ترتیب از چپ به راست چیده شده اند و در ابتدا به ترتیب
پس زمینه آیکن مربوط به هر فرم به رنگ آبی نمایش داده می شود، زمانی که در حال تکمیل یک فرم می باشید،آیکن به صورت تیک قرمز رنگ نمایش داده می شود و پس از تکمیل هر فرم تصویر پس زمینه آیکن به رنگ سربرگ تغییر خواهد نمود.
5 -در قسمت بالای سمت چپ هر جدول کلیدی تحت عنوان “ذخیره و ادامه” وجود دارد که لازم است به منظور ثبت اطلاعات جدول، حتما عملیات ذخیره را با فشردن این کلیک به انجام برسانید.
6 -چنانچه در ذخیره اطلاعات هر یک از فرم ها خطایی رخ دهد، از ادامه مراحل جلوگیری خواهد شد و نیاز است مجدد تلاش نمایید تا پس از ثبت اطلاعات فرم جاری فرآیند تکمیل اظهارنامه را ادامه دهید.

7 -مقادیری از جداول که به جداول دیگر منتقل می شوند (نقل به) و (نقل از) با فلش سبز رنگ نمایش داده شده است که چنانچه پیش از ذخیره و ادامه از این عملیات استفاده نمایید پیغامی مبنی بر ذخیره اطلاعات، نمایش داده می شود و در صورت تمایل به ذخیره می بایست “بلی” را انتخاب نمایید                                                                        8-پاسخ سوالات موجود در جدول اطلاعات اختصاصی به صورت پیش فرض “خیر” انتخاب شده است، لازم است این جدول مورد بررسی دقیق قرار گرفته و به سوالات مربوطه پاسخ دهید. مسئولیت عدم پاسخ صحیح به این سوالات به عهده مؤدی گرامی می باشد.
9 -بر اساس پاسخ سوالات جدول اطلاعات اختصاصی تعدادی از جداول اظهارنامه به صورت اجباری نمایش داده میشوند که لازم است پیش از ثبت و تایید نهایی تکمیل گردند.
10-در تمامی صفحات و فرم های اظهارنامه قابلیت ادامه فرآیندی تکمیل فرم ها با استفاده از عملگر ذخیره و ادامه وجود دارد، ضمن اینکه بر حسب نیاز می توانید از نوار ابزار مربوط به فرم های اظهارنامه، فرم مردود نظر خود را انتخاب نموده و اطلاعات را تکمیل نمایید و یا از قابلیت مشاهده و انتخاب تمامی فرم ها، فرم مورد نظر را انتخاب ومشاهده و ویرایش نمایید.
11-فیلدهای اطلاعاتی که تکمیل آن ها برای مؤدیان گرامی اجباری می باشند پس از کلیک بر عملیات ذخیره و یا ذخیره و ادامه نمایش داده می شوند که لازم است بر اساس خطای نمایش داده شده به رفع ایراد شناسایی شده درداده ها اقدام نموده و مجدد عملیات ذخیره را انجام دهید.
12-برخی از جداول اظهارنامه بر اساس سرویس های ارتباطی با سامانه های داخلی سازمان امور مالیاتی کشور و یاسازمان های بیرونی تکمیل شده است که ویرایش برخی از این اطلااعات قابل انجام می باشد ولی برخی از اطلاعات همچون اطلاعات واکشی شده از سامانه ثبت نام سازمان امور مالیاتی کشور قابل اصلاح نبوده و در صورت وجود مغایرت لازم است مؤدی نسبت به اصلاح داده ها در سامانه ثبت نام اقدام و پس از ثبت، به بروزرسانی داده ها درفرم مشخصات شخص حقوقی اقدام نمایید.درصورتیکه اطلاعات بلافاصله به روز نشده بود، تامل نموده و مجدد تلاش نمایید.
13-مؤدیان تمام سالی در هر سال تنها مجاز به تسلیم یک اظهارنامه اصلی بوده و مؤدیان میان سالی در صورت تغییرسال مالی در میانه ی سال قابلیت ارانه بیش از یک اظهارنامه در سال، در بازه های متفاوت فعالیت خود و پس ازارائه نامه مربوط به انجام تغییرات در سازمان ثبت شرکت ها را دارا می باشند. اظهارنامه اصلی هر مؤدی به رنگ آبی نمایش داده می شود و وضعیت اظهارنامه در باکس مربوط به آن قابل مشاهده می باشد، پس از ثبت نهایی اظهارنامه توسط مؤدی وضعیت اظهارنامه به ثبت نهایی شده تغییر نموده و پس از آن چنانچه مؤدی تمایل به اعمال تغییرات در اظهارنامه داشته باشد منطبق با قوانین درصورتیکه اعمال تغییرات در موعد مقرر تسلیم اظهارنامه اشخاص حقوقی باشد در اظهارنامه اصلی ثبت و در صورتیکه حداکثر یک ماه پس از موعد مقرر تسلیم اظهارنامه باشد اظهارنامه اصلاحی ثبت خواهد شد.

در قسمت دوم مقاله ما همراه باشید تا با فیلد اطلاعات لازم برای شخص حقوقی و سپس اطلاعات اختصاصی آشنا شوید.

راشا مشاوران راستین ارائه دهنده خدمات مالیاتی و حسابداری با جدید ترین متد های اقتصادی در خدمت شما صاحبان مشغال می باشد.

اخبارکاهش مالیاتمالیات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *