حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی

دانش حسابداری مالیاتی امروزه جزء مهمترین و حیاتی ترین دانسته های حسابداری شمره می شود که به دلیل پیچیدگی و اهمیتی که دارد می تواند به حل بسیاری از مشکلات سازمان ها و بهبود ارتقای کسب و کار ها و افراد حقیقی و سازمان ها کمک کند.

مالیات چیست؟

مالیات، پولی است که مردم برای تامین مخارج عمومی و در ازای بهره برداری از امکانات و منابع کشورها به دولت ها پرداخت می کنند، مبلغ مالیاتی که توسط مردم پرداخت می شود به ازای میزان درآمد افراد متفاوت می باشد.  اهدافی که جهت اخذ مالیات از مردم دنبال می شود شامل توسعه امکانات زیر بنایی کشور، حمل و نقل های جاده ای، بهبود آموزش و پرورش کشور، تامین مسائل مربوط به بهداشت، آب، برق، نیرو، مخابرات، کمک به بخش کشاورزی و … را شامل میشود.

انواع مالیات چیست؟

مالیات در ایران به دو قسمت تشکیل می شود که شامل مالیات های مستقیم و غیر مستقیم می باشد، در صورتی که مودی و پرداخت کننده مالیات یکی باشند مالیات مستقیم محسوب می شود و در غیر اینصورت مالیات غیر مستقیم خواهد بود.  مالیات های مستقیم شامل مالیات بر دارایی (ثروت مودی مالیاتی) که  مهمترین آن مالیات بر ارث می باشد ، مالیات بر درآمد که در آن درآمد شرکت ها و افراد حقوقی مبنا قرار می گیرد. در حسابداری مالی و مالیاتی، حسابداران باید بتوانند در زمینه دانش حسابداری و همچنین در زمینه مالیات حرفه ای باشند و اصول و قوانین مالیاتی را به خوبی بلد باشند. از جمله اصول مربوط به تکالیف مالیاتی اظهارنامه های مالیاتی، ساختار مالیات بر ارزش افزوده، شناخت صحیح قوانین تجدید نظر و هیات های حل اختلاف، کاهش فشارهای  مالیاتی از طریق بررسی و شناخت دقیق قوانین مالیاتی و استفاده از بهترین راهکارها برای فراهم کردن معافیت های مالیاتی برای شرکت ها و دفاع از اظهارنامه های مالیاتی شرکت ها و رفع مشکلات موجود و … می باشد، که در صورت شناخت کامل این اصول و قواعد یک حسابدار مالیاتی می تواند شرکت ها را از بروز مشکلات آتی نجات دهد و باعث جلوگیری از اتلاف هزینه و زمان شرکت ها و سازمان ها شود.

حسابداری مالیاتی

نقش موسسه مالی معتبر:

با توجه به اهمیتی که حسابدار مالیاتی برای سازمان ها دارد، شرکت ها می توانند با برون سپاری خدمات حسابداری به موسسه هایی از قبیل موسسه باسابقه راشا مشاوران راستین سود دهی سازمان خود را تضمین نمایند و از ایجاد هر گونه مشکل ناشی از اشتباهات مالی و مالیاتی جلوگیری نمایند. شرکت ها از چند طریق می توانند از نیروهای متخصص موسسه های مالیاتی استفاده کنند: (دائمی، مقطعی و موردی).  در بین این طرق استفاده از روش دائمی بهتر و مفید تر است، چرا که امکان بررسی و تجزیه و تحلیل پیوسته پرونده ها و امور مالی شرکت ها وجود دارد و باعث جلوگیری از ایجاد مشکلات پیش آمده می گردد. در روش مقطعی موسسات تنها در یک دوره ی مشخص که شرکت ها تعیین می کنند می توانند خدمات مالی و حسابداری شان را ارائه نمایند. و در روش موردی که فقط مربوط یه یک حوزه یا موضوع خاص است مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین بایستی شرکت ها همواره در انتخاب موسسه های مالی و متخصصان نهایت دقت لازم را داشته باشند تا از حرفه ای ترین و با تجربه ترین موسسات و با دانش بالای حسابداری استفاده کنند، مدیران و متخصصان مالی  به همه اطلاعات و اخبار و فراخوان ها اشراف کامل دارند و در مواقع ضروری جرائم مالیاتی را از راه های قانونی می توانند حذف نمایند و از ایجاد هزینه های اضافی برای شرکت ها جلوگیری نمایند .

کسب و کارها و شرکت های تجاری به هیچ وجه نباید از خدمات موسسات مالی و مالیاتی غافل شوند و با اشراف و شناخت کامل اقدام به عقد قرارداد با موسسات حرفه ای و متخصصان با تجربه نمایند.

راشا مشاوران راستین با ارائه خدمات مالیاتی و خدمات حسابداری همواره در کنار شما می باشد تا شرکت شما را در مسیر امن به سمت سوددهی و پیشرفت در کسب و کارتان سوق دهد.

حسابداریمالیات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *