5 کاری که در سرمایه گذاری نباید انجام دهید!

5 کاری که در سرمایه گذاری نباید انجام دهید!

سرمایه گذاری (investment) به معنی اختصاص دادن پول و سرمایه در مدت زمان معلوم برای دستیابی به سود و منافع در آینده می باشد که از گذشته تا کنون یکی از محبوب ترین پلن های درآمد زایی در دنیا برای اشخاص حقیقی و حقوقی بوده است.

در علم اقتصاد، سرمایه‌گذاری به معنای خرید کالایی که  هم اکنون مصرف نمی‌شود اما در آینده شخص به آن نیاز پیدا خواهد کرد و آن کالا برای او دارای منفعت خواهد بود. در علم مالی، سرمایه‌گذاری  یعنی فرد یک دارایی مالی مانند سهام را خریده و پیش‌بینی می‌کند که آن در آینده سودآور می شود و ارزش آن  افزایش خواهد یافت، بنابراین با فروش آن کالا یا دارایی به قیمت بالاتر سود به دست خواهد آورد.

5 کاری که در سرمایه گذاری نباید انجام دهید!

انواع سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در دید کلی به دو دسته سرمایه گذاری واقعی و سرمایه گذاری مالی تقسیم بندی میشود.

سرمایه گذاری واقعی

در این نوع سرمایه گذاری افراد با صرف هزینه در زمان حال برای امور مشخصی، دارایی واقعی بدست می آورند. مثال واضح در ارتباط با این نوع سرمایه گذاری خرید مسکن و خودرو می باشد.

سرمایه گذاری مالی

در این نوع سرمایه گذاری اشخاص با فدای ارزش مالی حال حاضر خود، دارایی مالی معمولا از نوع وجوه نقد بدست خواهند آورد. مثال مبرهن درارتباط با این نوع سرمایه گذاری خرید اوراق و سهام بورسی می باشد که سود این نوع سرمایه گذاری معمولا به صورت وجه نقد دریافت می شود.

و اما نبایدهای سرمایه گذاری…

در تمامی مشاغل ، بایدها و نبایدهایی وجود دارد که در صورت عدم اطلاع کافی از این موارد نه تنها سودی دریافت نخواهید کرد بلکه دچار زیان های هنگفت خواهید شد؛سرمایه گذاری یکی از این فعالیت های پر ریسک و البته ضروری می باشد که در صورت عدم آگاهی کامل از بایدها و نبایدهای این پلن درآمدزایی بهتر است به این فعالیت اقتصادی وارد شوید.

1- بدون آموزش وارد نشوید!

بدون بهره گیری از آموزش های تخصصی واردهیچ بازار اقتصادی به ویژه سرمایه گذاری نشوید، گردش پول در بازار سرمایه از جیب افراد تازه‌کار به سمت افراد حرفه‌ای و باتجربه جریان دارد همانطور که هر خریدی بدون اطلاع کامل از پرسونال بازار هدف چیزی به جز ضررهای مالی هنگفت به همراه نخواهد داشت.

5 کاری که در سرمایه گذاری نباید انجام دهید!

2- بی گدار به آب نزنید!

برخی افراد تازه کار با ورود به بازار سرمایه گذاری و تجربه اندکی سود در مدت زمان کوتاه تمامی سرمایه خود را به یکباره صرف خواهند کرد و این تصمیم گیری آنی نتیجه ای جز از دست رفتن سرمایه و دارایی این افراد نخواهد داشت ؛ پس هیچ گاه در بازار سرمایه گذاری بدون بررسی کامل و نگاهی بلند مدت بی گدار به آب نزنید چرا که حقیقت سرمایه گذاری این است که مدتی بعد، چهره واقعی خود را به نمایش می‌گذارد.

3-از ضرورت مهارت کافی غافل نشوید!

به یاد داشته باشید آموزش و اطلاعات برای موفقیت هیچ گاه کافی نخواهد بود و از نیاز های اساسی برای برد در این بازار داشتن تجربه کافی و چندین ساله در این زمینه خواهد بود پس اگر به تازگی وارد بازار سرمایه گذاری شده اید در صورت امکان از تجربه اطرافیان خود در زمینه سرمایه گذاری استفاده کنید.

5 کاری که در سرمایه گذاری نباید انجام دهید!

4- بادی به هر جهت نباشید!

در این میان افرادی حضور دارند که هیچ استراتژی برای معاملات و خرید و فروش خود ندارند و تنها به استناد نظرات و موقعیت های آنی تصمیم گیری و خرید و فروش میکنند به قول «وارن بافت»: «یک سرمایه گذار بازنده به دنبال فرصتی بادآورده است و به ندرت قبل از خرید خود مطالعه‌ای عمیق و اساسی انجام می‌دهد؛ تمام تحقیقات او منحصر به آخرین نکته داغ، پیشنهادی از سوی یک کارگزار، مشاور یا روزنامه روز قبل است.»

5-هیچ تضمینی وجو ندارد!

در بازارهای سرمایه هیچ گونه تضمینی برای سود و زیان دارایی شما وجود نخواهد داشت ، پس قبل از ورود به بازارهای سرمایه  دید خود را نسبت به سرمایه گذاری اصلاح نمایید تا روز به روز با افزایش اطلاعات و تجربه ، این درصد زیان دهی را کاهش و به سمت روند صعودی در افزایش سرمایه خود پیش بروید.

راشا مشاوران راستین

موسسه راشا مشاوران راستین با ارائه خدمات مشاوره در زمینه های مالیاتی ، حسابداری ، بیمه و سرمایه گذاری در کنار شما صاحبان مشاغل برای دستیابی به روند صعودی سود دهی در بازارهای سرمایه داخلی و خارجی خواهد بود.

سرمایه گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *