مالیات بر دارایی و حق تمبر در سال 99

مالیات بر دارایی و حق تمبر در سال 99

مالیات بر دارایی و حق تمبر در سال 99

مالیات بر دارایی(Property Tax ) نوعی مالیات است که پایه و اساس آن را ثروت افراد صاحب ملک تشکیل می دهد و شامل آنچه که افراد قبلا به دست آورده یا به ارث برده اند را تشکیل می دهد، در واقع یک مکانیزم برای تعدیل ثروت به حساب می آید، تحت سیستم های مالیات بر دارایی، دولت ها نیاز به ارزش یابی دارایی ها دارند تا بتوانند مالیات را بر اساس آن اخذ نمایند.

مالیات چیست؟

مالیات یکی از  انواع راه ها برای تامین هزینه های اداره ی کشورها می باشد و وجه نقدی هستند که دولت ها از مردم برای تامین منابع کشور طبق قانون میگیرند.

مالیات بر دارایی و حق تمبر در سال 99

مالیات بر دارایی

مالیات بر دارایی از انواع مالیات های مستقیم به حساب می آید. بر اساس قانون مربوط به مالیات های مستقیم در سال 1366، مالیات بر دارایی در 5 ردیف قرار می گیرد:

مالیات سالانه ملک ها

مالیات مستغلات مسکونی خالی مانده

مالیات بر زمین های بایر

مالیات بر ارث که مبتنی بر ده ماده است

و مالیات حق تمبر که مبتنی بر 8 ماده است

اصلاحات بر مالیات

در سال 1380 اصلاحاتی برای قوانین مذکور صورت گرفت که از بین انواع مالیات ها، مالیات مربوط به ارث و حق تمبر کماکان معتبر است. (برای اطلاع کامل از چگونگی مالیات بر ارث و مالیات بر حق تمبر مقالات مرتبط در این بخش را مطالعه بفرمایید.) به تازگی دولت مقرر کرده است که از خانه های بالای 10 میلیارد تومان و خودروهای بالای 1 میلیارد تومان مالیات اخذ نماید.

مالیات بر دارایی و حق تمبر در سال 99

مالیات بر حق تمبر

در رابطه با حق تمبر می توان گفت که مالیاتی است که از مودیان برای ابطال و الصاق نمودن تمبر بر مدارک و اسناد و اوراق بهادار دریافت می گردد.

برای مثال حق تمبری که بانک ها بابت چاپ برگه های چک از افراد دریافت میکنند که طبق ماده 44 از هر یک از برگه چک ها از طرف بانک ها در موقع چاپ مبلغ 200 ریال حق تمبر اخذ می گردد. بر طبق ماده 45 از اوراق (برات، فته طلب، و سفته) معادل سه در هزار حق تمبر اخذ می گردد، و بر طبق ماده 46، از کلیه اسناد تجاری قابل انتقال در ایران و اسناد مال التجاره از قبیل بارنامه دریایی و هوایی و بیمه نامه 5هزار ریال، و از بارنامه های زمینی یک هزار ریال حق تمبر دریافت خواهد گردید. همچنین از اوراق و مدارکی همچون کارتهای معافیت مبلغ 10000 ریال، گواهینامه رانندگی مبلغ 50000 ریال، پلاک ترانزیت  خودروها 200000 ریال، گواهینامه های رانندگی به ازای هر سال مدت اعتبارش مبلغ 1000 ریال، و از جواز تاسیس و کارت های شناسایی واحد های تولیدی و کارت بازرگانی مبلغ 100000 ریال بایت صدور و 50000 ریال بابت تجدید گرفته می شود.

جرایم مالیات بر حق تمبر

طبق ماده 47 از قراردادها و اسناد مشابه مورد معامله بین بانک ها و مشتریان در صورتیکه در دفاتر اسناد رسمی ثبت نشوند، 10000 ریال حق تمبر اخذ میگردد. و در صورت تخلف از پرداخت حق تمبر، متخلف علاوه بر پرداخت اصل حق تمبر، معادل دو برابر آن جریمه خواهد شد.

راشا مشاوران راستین

موسسه راشا مشاوران راستین، ارائه دهنده انواع خدمات مالیاتی، مالی، حسابداری در خدمت شما عزیزان می باشد، به راشا اعتماد کنید و با برون سپاری کلیه فعالیت های مرتبط به امور مالی و مالیاتی، و با تکیه کامل بر متخصصان و مشاوران حرفه ای راشا، حرفه ای گرایی را تجربه کنید و سودآوری کسب و کار خود را تضمین نمایید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *