لوایح قانونی در سال-99

لوایح قانونی در سال 99 چگونه است؟

لایحه یک پیشنهادی است که از سمت هیات دولت به صورت قانونی و پس از تصویب در هیات وزیران به مجلس ارائه می گردد و طرح ها پیشنهاد هایی هستند که از سمت گروهی از نمایندگان مجلس ارائه می گردند و باید حداقل به پیشنهاد پانزده نماینده در مجلس ارائه گردند که می توانند به صورت یک فوریتی یا دو فوریتی باشند.

 انواع لوایح قانونی

برخی طرح ها و لوایح قانونی به صورت دو شوریی می باشند، که در شوری اول طرح ها و کلیات را به تصویب می رسانند و در شوری دیگر جزئیات را بررسی کرده و مورد تصویب قرار می دهند.

اکثر طرح ها به صورت عادی مطرح میشوند اما در مواردی دیگر اگر سرعت تصویب طرح ها و فوریتی های قانونی ضرورت داشته باشد به نوع دیگری تقدیم میگردند. که شامل طرح ها و لوایح فوری که به صورت یک شوری می باشند و تمامی کلیات و جزئیات مورد بحث قرار میگیرند و به تصویب می رسند که این مورد خود می تواند به چند قسمت : طرح ها و لوایح دو فوریتی ، طرح ها و لوایح سه فوریتی تقسیم میگردند.

در طرح های دو فوریتی، طرح ها پس از تصویب فوریت به کمیسیون ها ارجاع می شوند تا بتوانند خارج از نوبت مورد بررسی قرار بگیرند. در طرح های دو فوریتی پس از تصویب طرح بلافاصله به توزیع آن بین نمایندگان و سپس 24 ساعت بعد از آن در مجلس بررسی می شوند و دیگر به کمیسیون ها ارجاع نمی گردند.

لوایح قانونی در سال 99

در طرح های سه فوریتی، پس از تصویب طرح در همان جلسه مجلس دستور را بررسی می کند و دیگر نیازی به ارجاع به کمیسیون هم نمی باشد .

بنابراین در کل لوایح قانونی می توانند به دو صورت پیشنهادات دولتی و درخواست و دفاع باشند. در لوایح دفاعیه، لوایح طرفین به مراجع قانونی ارائه می گردد. اکثر لوایح قانونی به صورت دفاعیه هستند و اشخاص لایحه ها را به منظور دفاع از خود در دادگاه ها ارائه می دهند، و همچنین به انواع لوایح حقوقی که به دادگاه ارائه گردند در اصطلاح لوایح دفاعیه گفته می شود.

انواع لوایح دفاعیه

لوایح دفاعیه می توانند به صورت دفاع یا درخواست مطرح شوند و از عباراتی نظیر بخشنامه، آئین نامه، تصویب نامه، دستورالعمل ها  در ضمیمه لایحه ها درج شوند.

بایدها در نوشتن لوایح

مهارت های مورد نیاز برای نوشتن انواع لوایح قانونی داشتن قلمی فصیح و توجه و دقت بسیار بالا در پرونده ها، بررسی دقیق پرونده ها مبنی بر اینکه موضوعات تا کجا پیش رفته اند و توجه کردن به حجم پرونده و زمان ثبت در تنظیم لوایح قانونی می باشد .

راشا مشاوران راستین

راشا مشاوران راستین

در صورت بروز هر گونه ابهام و سوالی از مشاوران تخصصی در شرکت راشا مشاوران راستین کمک بگیرید و از راهنمایی های آنها بهره مند شوید تا راهگشای کار شما باشد و با اعتماد کامل به راشا راستین حرفه ای گرایی را تجربه نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *