مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی

مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی

مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی

در مباحث مالیاتی انواع مختلفی از مالیات وجود دارد ؛  مالیات بر درآمد یکی از انواع مالیات های غیر مستقیم می باشد که با توجه به میزان درآمد های اشخاص حقیقی و حقوقی وضع می گردد.

اشخاص حقیقی و حقوقی

اشخاص حقیقی افرادی هستند که به صورت شخصی یک کسب و کاری را راه اندازی می کنند و اشخاص حقوقی همان شرکت ها و کسب و کارهای مختلف هستند. میزان این نوع مالیات ها بسته به نوع کسب و کار افراد و درآمدشان متفاوت خواهد بود.

 

قوانین مالیاتی به چندین دسته تقسیم بندی می گردد که شامل پرداخت مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی می باشند و موارد آن به این شرح می باشد:

  1. حقوق بگیران، اصناف، صاحبان املاک، افراد دارای کارت بازرگانی
  2. کلیه اشخاص حقوقی و شرکت ها
  3. پزشکان، مهندسان و وکلا
  4. افرادی که درآمد اتفاقی دارند
  5. پیمانکاران

و یک سری قوانین مربوط به قانون مالیات بر درآمد املاک مزروعی، مستغلات، و حق تمبر می توان اشاره نمود.

معافیت از مالیات بر درآمد

مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی

استثنائاتی که این قانون در نظر می گیرد و از پرداخت مالیات بر درآمد معاف هستند شامل گروه های کشاورزان، موسسات عام المنفعه، صنایع خاص و شرکت های تعاونی می باشند. طبق ماده 105 قانون مالیاتی، میزان مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی 25 درصد می باشد که بایستی نسبت به ثبت اظهارنامه های مالیاتی اقدام کنند. معمولا  به این نوع مالیات، مالیات بر عملکرد هم گفته می شود.

 

طبق ماده 131 قانون مالیاتی، مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی 3 نرخ جداگانه دارند که شامل موارد زیر می باشند:

  1. برای درآمد افراد تا میزان 50 میلیون تومان/ میزان مالیات بر درآمد 15 درصد
  2. برای افراد مابین 50 تا 100 میلیون تومان/ میزان مالیات بر درآمد 20 درصد
  3. برای افراد بالای 100 میلیون تومان به بالا/ میزان مالیات 25 درصد

سالانه تا یک میزان معینی در آمد اشخاص حقیقی معاف از مالیات خواهد بود که بیشتر مربوط به حقوق و دستمزد افراد هست و در لایحه بودجه هر ساله مشخص خواهد شد.

انواع مالیات بر درآمد

مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی شامل انواع مختلفی می باشد، از جمله مالیات بر درآمد مشاغل ( اصلی ترین نوع مالیاتی و شامل صاحبان مشاغل، کسبه و اصناف) می باشد. / مالیات بر درآمد کشاورزی ( شامل صاحبان مشاغل کشاورزی، دامپروری، آبزیان، زنبورداری، باغداری، که از پرداخت مالیات بر درآمد معاف هستند.) / مالیات بر درآمد حق تمبر(دارندگان کلیه اسناد تجاری مجاز ملزم به پرداخت حق تمبر هستند.) / مالیات بر درمالیت بر درآمد وکلا (مخصوص وکلای دادگستری که طبق ماده 103 قانون مالیات های مستقیم، وکلای دادگستری موظفند در قراردادهای کاری خود مبلغ حق الوکاله را قید نمایند و سپس 5 درصد آن را بابت مباحث مالیاتی در نظر بگیرند.) / مالیات بر درآمد اتفاقی (شامل جایزه ها و کمک های بلاعوض به صورت نقد و یا غیر نقدی می باشند.) / مالیات بر درآمد املاک (  که شامل مالیات بر اجاره املاک، مالیات مربوط به نقل و انتقال املاک و مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه است. )/ مالیات بر درآمد حقوق (که شامل کلیه مزد بگیران و حقوق بگیران بخش دولتی و حقوقی است و میزان سقف معافیت مالیاتی آن بصورت سالیانه حدود 33 میلیون تومان می باشد).

مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی

راشا مشاوران راستین

شرکت راشا مشاوران راستین با در اختیار داشتن حرفه ای ترین متخصصان و مشاوران در زمینه مالیات، اصلاح و رفع مشکلات جرائم مالیاتی در کنار شما می باشد.

مالیات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *