چرا باید خود اظهاری مالیاتی انجام دهید؟

چرا باید خود اظهاری مالیاتی انجام دهید؟

 چرا باید خود اظهاری مالیاتی انجام دهید

خود اظهاری روشی هست که مودیان شخصا اظهارنامه مالیاتی شان را به سازمان امور مالیاتی اعلام میکنند و از مزایای آن بهره مند می گردند؛ اما در این میان بایدها و نبایدها و همچنین پرسش هایی نظیر چرا باید خود اظهاری مالیاتی انجام دهید وجود دارد که در صورت غفلت از این موارد مشمول جرایم مالیاتی سنگین خواهید شد.

خود اظهاری مالیاتی در ایران

در ایران از سال 1381، طبق قانون م.م از روش خود اظهاری مالیاتی برای جمع آوری اطلاعات و محاسبه مالیات افراد استفاده میشود و مودیان بدون کمک و دخالت ممیزان، اطلاعات مالی، سود و زیان و بدهی خود و تمامی اطلاعات فعالیت های اقتصادی را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می دهند.

تقسیم بندی مشاغل

طبق ماده 95 قانون م.م صاحبان مشاغل از نظر درآمدی به سه دسته تقسیم می گردند:

دسته الف/ که صاحبان مشاغل در این دسته مکلفند رویدادهای مالی خود را در دفاتر روزنامه و کل و بر اساس استانداردهای حسابداری ثبت کنند.

دسته ب/ که در این دسته افراد مکلفند رویدادهای مالی خود را در دفاتر درآمد و هزینه ثبت کنند

دسته ج/ افرادی که شامل دسته الف و ب نباشند، بایستی خلاصه درآمد و هزینه خود را طبق نمونه سازمان امور مالیاتی تنظیم نمایند.

چرا باید خود اظهاری مالیاتی انجام دهید

تحویل اظهارنامه مالیاتی

تا قبل از سال 1391، مودیان با پر کردن فرم های کاغذی اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی ارسال می کردند، اما از سال 91 به بعد تهیه و تنظیم اظهار نامه ها به صورت الکترونیکی انجام شد. مودیان می توانند با بهره گیری از افراد متخصص در موسسات حسابداری، جرایم مالیاتی شان را کاهش دهند، جهت ارسال اظهارنامه های الکترونیکی دو مورد خیلی مهم یکی شناسه ملی می باشد که از سایت سازمان ثبت اسناد و املاک گرفته می شود و دومی سال مالیاتی می باشد.

مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی

اگر طبق اساسنامه، سال مالی شرکت با سال مالیاتی آن مطابقت نداشته باشد در این صورت سال مالی مبنای محاسبه ممیزان مالیاتی خواهد بود، مهلت تسلیم اظهارنامه های مالیاتی برای اشخاص حقوقی چهار ماه می باشد و برای اشخاص حقیقی سه ماه بعد از اتمام سال مالیاتی خواهد بود.  و در صورت عدم تسلیم اظهارنامه های مالیاتی، محاسبه مالیات اشخاص به صورت علی الراس خواهد بود.

 

با پیشرفت تکنولوژی اکثر مودیان مالیاتی فرم های خود اظهاری را به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه عملیات الکترونیک مالی انجام می دهند و این امر باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود.

 

چرا باید-خود اظهاری مالیاتی انجام-دهید

مراحل دریافت مالیات با استفاده از خود اظهاری

مراحل دریافت مالیات با استفاده از خود اظهاری افراد عبارتست از بررسی اسناد و مدارک ارسال شده توسط مودی، بررسی اسناد در اختیار اشخاص ثالث یا اشخاص حقوقی خصوصی، دریافت اطلاعات از شرکت ها و موسسات دولتی.

راشا مشاوران راستین

مودیان با ارسال فرم های خود اظهاری الکترونیکی، در موعد مقرر و یا عدم ارائه آن، مشمول جوایز و یا جرائمی خواهند شد، با مراجعه به سایت و استفاده از مشاوره های مالیاتی رایگان موسسه راشا مشاوران راستین پاسخ سوالات خود را در این باره بیابید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *