نکات مالیات بر واردات که باید بدانید

نکات مالیات بر واردات که باید بدانید!

مالیات بر واردات از مهمترین انواع مالیات در ایران می باشد که به دلیل کسب درآمد دولت و حمایت از تولیدات داخلی بسیار حائز اهمیت بوده و شامل حقوق گمرکی، ثبت سفارش کالاها و عوارض کالاهای وارداتی، سود های بازرگانی و عواید جایگزین دوره ای می باشد ؛ پس در ادامه مقاله نکات مالیات بر واردات که باید بدانید ، با راشا مشاوران راستین همراه باشید.

واردات چیست؟

واردات به کالایی که در کشور دیگر ساخته شده و از طریق تجاری وارد کشور دیگری میگردد گفته می شود و به سه نوع واردات کالاهی مصرفی، واسطه ای و سرمایه ای تقسیم میگردد. واردات جدا از اینکه می تواند یک سری فرصت های اقتصادی در کشور ایجاد کند، استفاده بی رویه از آن منجر به ورشکستگی صنایع داخلی شده و تاثیرات بدی را بر روی تولید و اشتغال خواهد داشت. بدین جهت دولت از یک سری ابزارهای مدیریتی وارداتی استفاده می کند که یکی از آنها سیاست های مالیاتی می باشد.

نکات مالیات بر واردات که باید بدانید

سابقه مالیات بر واردات در ایران

در گذشته بسیاری از تجار از کارت های بازرگانی اجاره ای برای فرار از مالیات استفاده می کردند اما از شهریور ماه سال 1395 بر اساس توافقات سازمان امور مالیاتی گمرک، برای هر کالای وارداتی مبلغ 4 درصد از ارزش CIF کالا به صورت علی الحساب اخذ شده و به حساب دارایی واریز می گردد.

معافیت مالیات بر واردات

در این میان شرکت های تولیدی دارای پروانه بهره برداری، و شرکت هایی که گواهی خوش حسابی دارند از پرداخت مالیات 4 درصد معاف می باشند. همچنین مودیانی که ثبت نام آنها در پایگاه خدمات الکترونیک مالیاتی کامل شده باشد و موارد اظهارنامه و صورت سود و زیان سال قبل را تسلیم کرده باشند و اقدام به پرداخت بدهی های مالیاتی قطعی خود کرده اند معاف از مالیات می باشند، دستگاه های اجرایی که دارای ردیف بودجه در بودجه عمومی کشور هستند، تعاونی های مرزنشینان، کالاهای موضوع ماده 119 قوانین امور گمرکی که شامل کالاهای روسا و همراهان کشورهای خارجی، ادوات و آلات حفاری و باستان شناسی، تجهیزات نظامی، کالاهای وارد شده از طریق پست و همراه مسافرکه جنبه تجاری ندارند و دسته آخر هم کالاهای اساسی می باشد که طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار می باشد معاف از مالیات خواهند بود.

نکات مالیات بر واردات که باید بدانید

تاثیرات مالیات بر واردات در اقتصاد کشور

در رابطه با اجرای سیستم های مالیاتی، همانطور که گفته شد، مالیات منبع درآمدزایی مناسبی برای دولت می باشد و میتواند قسمتی از هزینه های دولت را تامین نماید، ولی این امر یک سری پیامدهای منفی ایجاد می کند که شامل گرانی، افزایش تورم، و افزایش قاچاق اجناس و کالاها می باشد. بنابراین اگر ضریب مالیات بر واردات کالا از مبلغ معینی بالاتر رود میل به ورود غیرقانونی کالاها به داخل کشور زیاد شده و نه تنها از تولیدات کالاهای داخلی حمایتی صورت نخواهد گرفت بلکه دولت از درآمد مهم خود در این زمینه هم بهره مند نخواهند گردید، و زمینه های فساد اداری و طولانی تر شدن روند واردات را در بر خواهد داشت که هزینه های آن را مستقیم باید مصرف کننده پرداخت نماید.

راشا مشاوران راستین

راشا مشاوران راستین با ارائه برترین خدمات مالیاتی و سرمایه گذاری در کنار شماست، به راشا اعتماد کنید و با ما تماس بگیرید تا از مشاوره های رایگان مالیاتی متخصصین بهره مند گردید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *