حسابرسی در معنای عام چیست؟

حسابرسی در معنای عام چیست؟

 

حسابرسی یکی از شغل های بسیار مهم و پر درآمد در دنیا می باشد که تقاضا برای این حرفه بسیار زیاد است. حسابرسان معمولا وظایف متعددی دارند و نقش مهمی را در بررسی صحت حساب های شرکتی و رسیدگی درست به امور مالی یک شرکت به عهده دارند. حسابرسان می توانند در سازمان ها و کسب و کار های مختلفی شروع به فعالیت نمایند و سوابق و حساب های مالی شرکت ها را بررسی کنند تا مطابق بر قوانین حاکم بر تجارت جهانی باشد.

 

حسابرس کیست؟

بنابراین حسابرس در کل فردی است که بررسی صحت و سقم اسناد تجاری و انطباق آنها با موارد قانونی را بر عهده دارد، این افراد کار حسابداران را بررسی و تحلیل می کنند و نتایج کار خود را به سهام داران، هیئت مدیره، بانک ها و … گزارش می نمایند. به بیان دیگر حسابرس فردی است که وظیفه ی سلامت اقتصادی کشور ها را بر عهده داشته و با ارائه گزارش های مالی شفاف می تواند برای جامعه و سازمان ها مفید واقع شود.

 

حسابرسی در معنای عام چیست؟

حسابرسان چه وظایفی دارند؟

حسابرسان وظایف متعددی دارند، از جمله بررسی کردن امور مالی شرکت ها و سوابق مالی شان و ارائه گزارشات لازم به مسئولین شرکت ها و سازمان ها. جمع آوری و تجزیه تحلیل آمار و ارقام و کنترل عملیات حسابداری و اطمینان از صحت گزارشات آنها، شناسایی ویژگی ها و مشخصات کسب و کارها و افزایش کیفیت در مراحل رسیدگی، تحلیل و ارزیابی دقیق سیستم های گزارشات مالی شرکت ها بخشی از وظایف حسابرسان است. همچنین مهارت در برقراری ارتباط مطلوب با مشتریان و دریافت گزارشات صحیح از آنها، و ارائه بازخورد ها و راه حل های مثبت جهت ایجاد فرایند کنترل داخلی و جلوگیری از ایجاد مشکلات و ارزیابی و بررسی سیاست ها ، رویه ها، استراتژی ها و توان مالی شرکت ها به منظور بهبود کارایی سیستم های کسب و کار از دیگر وظایف حسابرسان می باشد.

 

حسابرسان در حرفه ی خود به دو قسمت تقسیم میگردند:

حسابرسان داخلی: که این گروه کارمندان واحد رسیدگی کسب و کار میگردند و در واقع یک رابط بین اعضای هیئت مدیره با اعضای شرکت بوده و همواره گزارشات رسیدگی خود را به صورت هفتگی، ماهانه و سالیانه به اعضای بالادستی ارائه می دهند و عملیات داخلی و استراتژی های واحد تجاری را بررسی می نمایند.

 

حسابرسان مستقل: این گروه افرادی هستند که در موسسات حسابرسی مشغول به فعالیت شده و بر اساس عقد قرارداد میان شرکت ها با موسسات، رسیدگی به عملیات مالی و حسابداری کسب و کارها را بر عهده گرفته و گزارش خود را به مجمع صاحبان سهام ارائه می دهند . در واقع یک رابط میان صاحبان شرکت با اعضای هیئت مدیره آن شرکت هستند.

 

حسابرسی در معنای عام چیست؟

انواع حسابرسی چیست؟

حسابرسی انواع مختلفی دارد از جمله حسابرسی صورت های مالی، حسابرسی قانونی، حسابرسی داخلی، حسابرسی رعایتی، و حسابرسی عملیاتی. هر گاه از واژه ی حسابرسی بی قید و شرط اضافی استفاده گردد. منظور همان حسابرسی صورت های مالی می باشد که با هدف اعتباردهی به صورت های مالی استفاده می گردد.

 

راشا مشاوران راستین

با موسسه راشا مشاوران راستین همراه شوید و از خدمات مالیاتی و مالی ، حسابداری و مشاوره های رایگان از طریق سایت بهره مند شوید تا حرفه ای گرایی را تجربه نمایید و همواره حرفه ای بمانید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *