بیمه بازرگانی و اجتماعی در سال 99


بیمه بازرگانی و اجتماعی در سال 99

بیمه های بازرگانی جزء بیمه های اختیاری هستند که افراد آزادانه و با اراده خودشان اقدام به این امر می نمایند و بیمه گران در مقابل حق بیمه و نسبت به میزان سرمایه تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرند؛ برای مطالعه ادامه مقاله بیمه بازرگانی و اجتماعی در سال 99 با راشا مشاوران راستین همراه شوید.

بیمه بازرگانی

ساز و کار بیمه بازرگانی مثل سایر بیمه ها برای مقابله با حوادث و خطرات پیش بینی نشده می باشد. بیمه گذار بر اساس قراردادی که ما بین طرفین منعقد می گردد در مقابل وجه دریافتی تحت عنوان حق بیمه، فرد بیمه شده را تامین خواهد نمود. در این میان تمامی ریسک های مربوط به کسب و کارها را تحت پوشش خود قرار می دهد و باعث هم تراز شدن سطح رفاه عمومی خواهد گردید.

بیمه اجتماعی

بیمه های اجتماعی هم همانند بیمه های بازرگانی برای مقابله با خطرات احتمالی شکل گرفته اند و هر دو هدف مشترکی را دنبال می کنند، اما در جزئیات و سازوکارها با یکدیگر تفاوت هایی را هم دارند.

تفاوت بیمه اجتماعی و بیمه بازرگانی

همانطور که گفته شد بیمه های بازرگانی به صورت اختیاری هستند و بر اساس خطرات مواجه شده افراد و تعهداتی که در اجرای پروژه ها دارند نهادینه شده است. اما بیمه های اجتماعی الزام قانونی دارند و بر اساس آنها میزان حق بیمه ای فرد مشخص خواهد گردید. این بیمه ها بیمه ی حمایتی هستند و حق بیمه افراد بر اساس میزان حقوق و دستمزدشان تعیین میگردد و بیشتر برای طبقات کم درآمد جامعه کاربرد داشته و چتر حمایتی دولت برای این قشر باز شده است و هدف نهایی اش پوشش نیروی کار کشور می باشد.

اما هدف بیمه های بازرگانی فرق می کند، در بیمه های اجتماعی در صورتیکه حق بیمه توسط بیمه گذار پرداخت هم نشود تعهد بیمه گر به قوت خود باقی خواهد ماند، اما در بیمه های بازرگانی تعهد بیمه گر منوط به پرداخت حق بیمه می باشد و بر اساس پرداخت یا عدم پرداخت توسط بیمه گذار تعیین خواهد شد.

در بیمه های بازرگانی تمامی حق بیمه به وسیله بیمه گذار پرداخت می شود در صورتیکه در بیمه های اجتماعی  بخشی از حق بیمه توسط کارفرما و بخش کمتری را خود کارمند بر عهده می گیرد چرا که این قشر بسیار آسیب پذیر هستند و در بخش کوچکی از حق بیمه مشارکت دارند.

بیمه بازرگانی و اجتماعی در سال 99

انواع بیمه های اجتماعی

بیمه های اجتماعی به شکل هرم میباشند و از سه گروه تشکیل شده اند که شامل سه گروه فعال بیمه گذار، بیمه گر، و دولت هستند، بنابراین دولت بر کارفرما و کارگر به عنوان نقش سوم نظارت دارد .

انواع بیمه های بازرگانی

بیمه های بازرگانی به طور کلی به سه گروه تقسیم می گردند.

1-  بیمه اموال (بیمه های خودرو، آتش سوزی، می باشد و بیمه گر متعهد می گردد در مقابل زیان های احتمالی خسارت بدهد، و شامل  صنف مشاغل مختلف، موسسات حمل و نقل و … است و غرامت های ناشی از حوادث مانند آتش سوزی، انفجار، سیل و زلزله، و طوفان را در بر می گیرد.

2- بیمه مسئولیت (که مسئولیت بیمه گذار را در قبال اشخاص ثالث بیمه میکند و بر اساس قانون هر شخصی در قبال خسارات وارده به جان و مال اشخاص دیگر مسئول است.

3- بیمه اشخاص که شامل بیمه حوادث، درمان و عمر می باشد و حوادثی را بیمه می کند که بر اساس نتیجه یک اتفاق منجر به فوت و نقص عضو میگردد.

بیمه های اجتماعی، پوششان بر اساس حداقل سطح مشارکت شکل میگیرد و مزایای دریافتی فرد بیمه شده با پرداختی های وی ارتباطی ندارد. خدمات ارائه شده بیمه اجتماعی شامل پوشش بیمه ای مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی، بازماندگی، بیکاری، نقص عضو، هزینه های بارداری، و خدمات درمانی می باشد.

بیمه بازرگانی و اجتماعی در سال 99

راشا مشاوران راستین

شرکت راشا مشاوران راستین برای انجام کلیه امور مالی ، خدمات مالیاتی و همچنین مشاوره مالیاتی و حسابداری در کنار شما همراهان گرامی خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *