حقوق و عوارض گمرکی در سال 99

حقوق و عوارض گمرکی در سال 99

تعرفه های گمرکی به اصطلاح عوارضی هستند که دولت ها بابت واردات کالاها اخذ می نمایند،  دلایل دولت برای انجام این کار حمایت از تولیدات داخلی و اهداف مالی و یا ترکیب این دو می باشد که به اصطلاح این دریافتی ها Custom Duties یا حقوق گمرکی گفته می شود؛ برای مطالعه ادامه مقاله حقوق و عوارض گمرکی در سال 99 با راشا همراه شوید.

حقوق گمرکی

بعضی تعرفه ها هم بر اساس ارزش کالا ها دریافت می گردند که به اصطلاح تعرفه های ارزشی نامیده می شوند. حقوق گمرکی وجوهی هستند که گمرکات کشور از کالاهای وارداتی دریافت می کنند .

دسته بندی حقوق و عوارض گمرکی

چندین دسته می باشند، که شامل حقوق و عوارضی می باشند که جز مالیات های غیر مستقیم به حساب می آیند و هزینه هایی که دریافت می گردند در قبال خدمات انجام گرفته، مانند هزینه های تخلیه و بارگیری، انبارداری، هزینه های استاندارد، و …  این قبیل هزینه ها توسط سازمان هایی که خدمات نام برده را ارائه می دهند دریافت می گردند، از قبیل سازمان بنادر، سازمان انبارهای عمومی در گمرکات، و سازمان ملی استاندارد.

حقوق و عوارض گمرکی در سال 99

تعریفی که از حقوق گمرکی در بند ج ماده یک قانون امور گمرکی تعریف گردیده به دو قسمت تشکیل می شود:

  1. حقوق گمرکی: که برای همه انواع کالا ها 4% می باشد.
  2. سود بازرگانی: که دولت آن را تعیین می نماید.

علاوه بر این دو، از واردات کالا با توجه به نوع کالا و حجم شان، عوارض 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده، 4 درصد بابت کالاهای فرهنگی، و یک درصد از حقوق ورودی کالا (که شامل حقوق گمرکی+ سود بازرگانی) می باشد و به عنوان عوارض هلال احمر گرفته می شود.

فرار از پرداخت عوارض گمرکی

برای فرار از پرداخت عوارض گمرکی، واردکنندگان عمدتا یا ارزش کالا را زیر قیمت اعلام میکنند و یا حجم معامله را کمتر نشان می دهند و از پرداخت حقوق گمرکی فرار می کنند. در تعیین عوارض گمرکی، همه کالاها یک کد شناسایی دریافت می کنند که به آن کد نظام توافقی کد گفته کی شود و از 4 تا 10 رقم می باشند، در تعرفه های ملی، ادارجات مالیاتی نرخ عوارض گمرکی را با توجه به کد یا همان HS کد محصول دریافت می نمایند.

تعرفه های گمرکی

تعرفه های گمرکی، بین المللی هستند و اغلب کشورهایی که عضو WOT می باشند از سیستم تعرفه ای HS استفاده می کنند. در این میان متصدیان امور گمرکی اشخاصی هستند که مسئولیت دریافت مالیات های مربوط به واردات و صادارت را انجام میدهند و علاوه بر این وظیفه ی احراز اظهارنامه ها را دارند و با بررسی دقیق مقدار محموله کالاها نرخ عوارض گمرکی را مشخص می نمایند.

حقوق و عوارض گمرکی در سال 99

راشا مشاوران راستین

موسسه راشا مشاوران راستین آماده ارائه هر گونه مشاوره تخصصی  در زمینه تنظیم اظهارنامه و اسناد تجاری و اخذ مجوزات مربوط به امور صادرات و واردات را دارد همچنین برای دریافت خدمات مالیاتی و مشاوره مالیاتی، با راشا در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *