نکات اساسی نحوه محاسبه حقوق ورودی کالا

نکات اساسی نحوه محاسبه حقوق ورودی کالا

نکات اساسی نحوه محاسبه حقوق ورودی کالا

در محاسبه حقوق گمرکی بایستی نرخ تعرفه را در نرخ ارز ضرب نماییم و مبلغ بدست آمده را  مجددا در ارزش CIF کالا مجددا ضرب کنیم، که نتیجه حاصل مبلغ حقوق گمرکی خواهد بود ؛ برای بررسی  نکات اساسی نحوه محاسبه حقوق ورودی کالا در ادامه این مقاله با راشا همراه شوید.

حقوق ورودی کالا

حقوق ورودی که جمع هزینه های گمرکی و سود بازرگانی می باشد و با درصدی از ارزش گمرکی کالاها دریافت می گردند و در تعیین میزان حقوق گمرکی و دریافت هزینه های خدمات گمرکی، هر نوع کالایی (مستعمل/نو/کاربردی/غیرکاربردی) بایستی حقوق ورودی را به صورت ریالی پرداخت نمایند و درنهایت بعد از پرداخت نهایی، ترخیص کالا انجام خواهد گرفت. در اظهارنامه ها پس از ارزش و تعرفه کالاها، حقوق ورودی کلا به صورت خودکار درج می گردد.

سه روش برای محاسبه حقوق ورودی کالاها وجود دارد:

  • روش ارزشی: که بر اساس ارزش کالا مشخص خواهد شد و حقوق گمرکی برابر است با نرخ تعرفه گمرکی در ارزش گمرکی کالا.
  • روش ویژه، خاص و یا معین: که در آن حقوق ورودی کالا بر اساس مقدار و حجم کالا مشخص می گردد.
  • روش مرکب: یا ترکیبی که از ترکیب هر دو روش به وجود می آید.

نکته مهم اینست که هر کدام از مبالغ بدست آمده بیشتر باشد، آن مبلغ مبنای وصول حقوق ورودی خواهد بود.

 نکات اساسی نحوه محاسبه حقوق ورودی کالا

معافیت در مناطق آزاد

در مناطق آزاد تجاری، واردات کالا از گمرکات مناطق آزاد صنعتی و تجاری مشمول چهار نوع معافیت خواهد بود:

معافیت پرداختی های مالیات بر ارزش افزوده، مناطق محروم (آبادان 20%، خرمشهر 25%)، منطقه آزاد جلفا 15%،  معافیت از تعرفه های ترجیحی و معافیت از پرداخت 15% ارزش CIF سود بازرگانی کالاهای وارداتی به گمرک، می باشد.

روش های تعیین تعرفه حقوق گمرکی

روش های تعیین تعرفه حقوق گمرکی شامل انواع تعرفه ویژه یا مقداری/ تعرفه ارزشی/ تعرفه های مختلط/ تعرفه های ارشادی/ تعرفه های مالی و تعرفه های حمایتی می باشند.

 نکات اساسی نحوه محاسبه حقوق ورودی کالا

محاسبه حقوق ورودی کالا

اشخاصی که از مرز ایران کالایی را وارد می کنند بایستی یک فرمی داشته باشند که به آن فرم اظهارنامه گمرکی گفته می شود. بعضی کشورها در واردات کالاها محدودیت هایی دارند و در مورد بعضی کالاهایی ممنوعیت و سهمیه وجود دارد، بنابراین برای محاسبه هر گونه عوارض گمرکی و اجرای اقدامات آتی بایستی از فرم اظهارنامه گمرکی استفاده شود.

راشا مشاوران راستین

موسسه راشا مشاوران راستین آمادگی ارائه هرگونه خدمات مالیاتی و مشاوره های تخصصی در خصوص تعرفه ی کالاها، اظهارنامه ها، و اخذ مجوزات مربوط به صادرات و واردات و تهیه و تنظیم اسناد تجاری و گمرکی را دارد، لطفا با همکاران ما در موسسه تماس حاصل بفرمایید و پاسخ سوالات خود را در کمترین زمان ممکن بدست بیاورید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *