مالیات بر ارزش افزوده در سال 99

مالیات بر ارزش افزوده در سال 99

اصولا، همه مواردی را که به آنها نرخ مالیاتی اعمال گردد پایه مالیاتی نامیده می شود که شامل سه بخش:

  1. درآمد: مانند درآمد مشاغل، حقوق، شرکت ها
  2. دارایی ها: مانند مالیات نقل و انتقال، املاک، ارث
  3. مصرف: مالیات بر ارزش افزوده

می باشد و شامل دو نوع روش اخذ مالیات به صورت مستقیم و غیر مستقیم می باشند.

 

نقش مالیات بر درآمد کشور

درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده یکی از منابع مهم درآمدی برای دولت هاست و دولت ها از طریق دریافت مالیات ها به طور منظم خدمات ضروری را به طور مناسب برای جوامع ارائه می دهند. مزیت مالیات بر ارزش افزوده نسبت به سایر مالیات ها سادگی وصول و پرداخت آن می باشد، درآمد زایی زیادی برای دولت ها دارد و باعث کاهش وابستگی دولت به درآمد نفتی می باشد و یکی از مهمترین نظام مالیاتی غیر مستقیم به حساب می آید.

 ارزش افزوده چیست؟

ارزش افزوده (value added)، ارزشی است که در هنگام تولید کالاهای اولیه به کالاهای نهایی و مواد اولیه کالاها اضافه می گردد، ارزش افزوده ها با کل زنجیره تامین در فرآیند تولید محصول مرتبط می باشند و به عبارتی در مفهوم ارزش افزوده، ارزش پولی کالا در مراحل تولید زیاد و زیاد تر می شوند. هر مرحله ای از تولید کالاها که ارزشی به کالا اضافه گردد ارزش افزوده نامیده می شود و در واقع اختلاف ارزش محصول تولید شده با مجموع ارزش اولیه محصول می باشد.

مالیات بر ارزش افزوده در سال 99

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده یک نوع مالیات غیر مستقیم است که همواره بر تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات فروخته شده با ارزش کالا و خدمات خریداری شده در یک دوره معین وضع خواهد گردید. مالیات بر ارزش افزوده نوعی از مالیات عام به حساب می آید که بر عموم کالا و خدمات مگر مواردی که معاف از مالیات باشند تعلق می گیرد.

نحوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

این مالیات در طی فرایند تولید و خدمات یک محصول از ابتدای زنجیره تولید تا فروش کالا به مشتریان به صورت مرحله به مرحله اخذ می گردد. مالیات بر ارزش افزوده برای مصرف به این صورت است که مصرف کنندگان مالیات کالای خریداری شده را در زمان خرید خود می پردازند و این مالیات ها را فروشندگان جمع آوری کرده و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می دهند، این نوع مالیات فقط بایستی توسط مصرف کنندگان نهایی پرداخت شوند و تولیدکنندگان مالیات هایی را که بابت خرید مواد اولیه و کالاها انجام میدهند از خریداران دریافت نموده و به دولت پرداخت خواهند نمود.

معافیت از مالیات بر ارزش افزوده

معافیت های مالیاتی در نظام ارزش افزوده به منظور کاهش فشار بر اقشار کم درآمد و کاهش هزینه های اجرایی و وصول مالیات می باشند و شامل معافیت های سبد مصرفی خانوار از جمله محصولات کشاورزی(برنج، روغن، آرد، شکر، دارو، کاغذ، مطبوعات، لوازم درمانی، خدمات آموزشی، و حمل و نقل و …) می باشند. همچنین دو کالای سیگار و سوخت هواپیما خاص می باشند و به هر کدام به ترتیب 12 و 20 درصد مالیات بر ارزش افزوده تعلق می گیرد.

مالیات بر ارزش افزوده در سال 99

راشا مشاوران راستین

با راشا مشاوران راستین همراه شوید و از مشاوره های متخصصان حرفه ای در زمینه مشاوره مالیات به صورت رایگان بهره مند گردیده و حرفه ای شوید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *