بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی

سازمان بیمه تامین اجتماعی مهمترین رکن صنعت بیمه در هر کشوری می باشد، همه افراد در هر صنفی که باشند می توانند خود را بیمه نمایند و از خدمات بیمه ای بهره مند گردند، سازمان بیمه اجتماعی خود یک بیمه گر اجتماعی به حساب می آید که به افراد تحت پوشش خدمات بیمه ای را ارائه می دهد. در حال حاضر بیمه تامین اجتماعی طبق قانون برای همه افراد شاغل اجباری می باشد و جز حقوق شهروندی افراد در جوامع مختلف به شمار میرود.

بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی بیمه ای است که تضمین کننده حقوق بیمه گذار است و طبق قانون از بیمه شدگان با ارائه مستمری بعد از بازنشستگی و خدمات درمانی از حقوق آنها دفاع می کند. حدود چهل و دو میلیون نفر جمعیت جامعه از سازمان تامین اجتماعی خدمات دریافت میکنند و بیشتر از سه و نیم میلیون نفر افراد بازنشسته و حقوق بگیر هستند که از خدمات مالی و رفاهی وزارت کار بهره می برند. افرادی که دفترچه خدمات بیمه داشته باشند، کد بیمه داشته و نام آنها در فهرست بیمه شرکت ها و سازمان های حقوقی رد می شود و از امتیازات مختلف هم بهره مند می گردند .

مبلغ حق بیمه افراد 30% از حداقل حقوق بیمه‌ شده است که مقدار 23 درصد آن توسط کارفرما و 7 درصد باقی‌مانده از حقوق بیمه‌شده افراد پرداخت خواهد شد.

انواع بیمه تامین اجتماعی

 

به طور کلی در سازمان تامین اجتماعی دو نوع بیمه داریم:

اجباری و اختیاری. بیمه اجباری شامل افراد کارفرما و کارگر و بیمه اختیاری که شامل افرادی می گردد که کارفرمایی ندارند و برای خود کار کرده و خود را بیمه میکنند. این افراد با پرداخت 26 درصد از حقوق خود از مزایای دریافت حقوق بازنشستگی، بیمه از کار افتادگی و … بهره مند می گردند.

بیمه تامین اجتماعی

حق بیمه تامین اجتماعی

حق بیمه تامین اجتماعی هر ساله توسط وزارت کار مشخص می گردد. بیمه بیکاری یکی دیگر انواع بیمه در این سازمان است و مربوط به زمانی می شود که فرد شغلی نداشته باشد، این افراد در صورتی بیمه بیکاری را دریافت خواهند نمود که در سازمان بیمه تامین اجتماعی سابقه داشته و به صورت غیرارادی بیکار شده اند و هیچ گونه تخلف و محکومیتی در رزومه خود ندارند.

از 23 درصد حق بیمه ای که کارفرما پرداخت می نماید 3 درصد آن شامل بیمه بیکاری است و اینکه بیمه بیکاری فقط به افرادی که دارای بیمه اجباری باشند تعلق خواهد گرفت.

میزان پرداختی برای بیمه بیکاری 55 درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه شده است و بر اساس تعداد افرادی که تحت تکفل فرد باشند، 4 نفر و هر نفر 10 درصد قابل افزایش است.

بیمه تامین اجتماعی

مزایا بیمه تامین اجتماعی

یکی از مهمترین مزایایی که بیمه تامین اجتماعی دارد استفاده از خدمات درمانی رایگان در بیمارستان ها و درمانگاه ها می باشد، سازمان بیمه تامین اجتماعی دارای 81 بیمارستان، 297 مرکز سرپایی، 10 هزار و 869 تخت فعال می باشد و همه افراد دارای دفترچه بیمه خدمات درمانی می توانند از این مزیت ها استفاده نمایند. دفترچه های تامین اجتماعی دارای مهلتی هستند و بعد از گذشت زمان مشخصی، شخص بایستی دفترچه خود را تمدید نماید و به طور معمول زمان تعویض دفترچه ها هر دو سال یکبار می باشد.

راشا مشاوران راستین

در صورتی که در مورد خدمات بیمه اطلاعات کافی ندارید با مراجعه به سایت راشا مشاوران راستین و طرح سوالات خود از مشاوران تخصصی و حرفه ای، اطلاعات لازم را در این باره بدست بیاورید، راشا مشاوران همواره در کنار شماست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *