رفتارهای مالی مردم ایران

رفتارهای مالی مردم ایران

پول، در زندگی انسان ها می تواند نقش های متفاوتی را ایفا کند. به طور کلی چهار دسته رفتار مالی متمایز نسبت به پول در مردم ایران وجود دارد ؛ در ادامه مقاله رفتارهای مالی مردم ایران با راشا همراه شوید تا با این چهار دسته آشنا شوید.

رفتارهای مالی مردم ایران

این چهار دسته شامل رفتارهای مدیریت کردن، که به اتخاذ تصمیماتی در زمینه سرمایه گذاری و پس انداز اشاره می کند. رصد کردن، که در این رفتار اقدام غالب افراد بررسی و کنترل کردن تراکنش های مالی افراد است. کسب کردن، که می تواند به صورت اشکال متفاوتی از جمله به شکل درآمد، هدیه، و … باشد. خرج کردن، که هزینه کردن پول برای مصارف گوناگون می باشد و در نهایت آخرین رفتار مالی اعتبار بخشیدن می باشد که شامل استفاده از پول به عنوان ابزاری برای ارزش دادن و قدرت دادن به شخصیت افراد می باشد.

رفتارهای مالی مردم ایران

عوامل موثر بر رفتار های مالی افراد

در صورتی که ابعاد مختلف شخصیتی و رفتاری مخاطبین افراد را بشناسیم خدمات توسعه ای موثر تری را می توانیم برای مشتریان در نظر بگیریم. عواملی که می تواند بر روی رفتار های مالی افراد اثرگذار باشد، شامل میزان سازگاری افراد با تکنولوژی ها، سطح اعتماد افراد به ارائه دهندگان خدمات، میزان وفاداری شان، احساس امنیتشان، اعتماد به نفسشان در مسائل مالی و دانششان در این حوزه، و میزان عدم قطعیت اوضاع و برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت و میزان فعالیت های مالی شان می باشد.

الگوی رفتاری تکرار شونده

عمدتا 4 الگوی رفتاری تکرار شونده در رفتار مالی افراد وجود دارد که شامل کمال طلبان، معتمدان، دنباله رو ها، و تلاش گران می باشد.

کمال گراها

گروه کمال گراها شامل افرادی پیگیر و علاقه مند به مسائل مالی هستند، این افراد هر روز دارایی ها و فعالیت های مالی خود را رصد می کنند و اخبار مالی را دنبال کرده و و به تمثیل شرایط کنونی پرداخته و با اعتماد به نظر خود تصمیم گیری می نمایند و رفتارهای مالی شان بیشتر شامل مدیریت و رصد کردن است و بیشتر شامل گروه آقایان می شود.

معتمدان

گروه معتمدان، گروهی از افراد هستند که اجتماعی بوده و آگاهی آنها نسبت به مسائل روز و تصمیم گیریشان بیشتر در جمع های دوستانه و همکارانشان رقم میخورد و اکثرا مورد اعتماد اطرافیان خود هستند و نگرش آنها به پول، ابزاری برای خلق آسایش خود بوده و رویکرد پس انداز سنتی در این گروه جا افتاده تر از موضوع سرمایه گذاری است. این گروه بیشتر رفتارهای مالی شان شامل کسب کردن، و مدیریت کردن است و گروه آقایان بیشتر در این الگو قرار می گیرند.

دنباله رو ها

گروه دنباله رو ها اغلب به گروهی از افراد اشاره دارد که سبک زندگی آنها معطوف به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و پیروی از آنها می باشد و همه اطلاعات خود را از این منابع بدست می آورند و بر این پایه تصمیم گیری می کنند. این گروه بیشتر ریسک گریز بوده و اهل برنامه ریزی برای زندگی و امور مالی خود نیستند. رفتارهای مالی این گروه شامل اعتبار بخشیدن و خرج کردن است و بیشتر شامل حال گروه خانم ها می باشد.

تلاش گران

در نهایت گروه تلاش گران، آن دسته از افرادی هستند که پس انداز زیادی برای سرمایه گذاری ندارند و خرجشان مساوی با دخلشان می باشد. این گروه همواره در تلاش برای کسب درآمد بوده و وقت آزاد کمی دارند و به مسائل و خدمات مالی علاقه ای نداشته و پیگیری نمی کنند. رفتارهای این گروه بیشتر شامل خرج کردن و ریسک کردن است و بیشتر خانم ها در این گروه جای می گیرند.

رفتارهای مالی مردم ایرانراشا مشاوران راستین

برای دریافت خدمات مالیاتی ؛ مشاوره مالیاتی ؛ خدمات حسابداری و مشاوره سرمایه گذاری هم اکنون با راشا تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *