سال و دوره مالی به زبان ساده

سال و دوره مالی به زبان ساده

سال و دوره مالی به زبان ساده

در همه کسب و کارها داده های مالی و گزارشات حسابداری نشان دهنده میزان موفقیت کسب و کارها و سود ده یا زیان ده بودن آنها می باشد و بر اساس همین گزارشات استراتژی ها و مارکت پلن صنایع تنظیم خواهد گردید. هر کسب و کاری بر همین اساس بایستی برای خود یک دوره مالی مشخصی داشته باشد و در پایان دوره بایستی به طور کامل و دقیق به حسابها رسیدگی کرده و حسابها را ببندد. ؛ برای بررسی سایر موارد در مقاله سال و دوره مالی به زبان ساده با راشا همراه شوید.

گزارشات مالی

مطابق با استانداردهای حسابداری، همه کسب و کارهای تولیدی و خدماتی باید در پایان اسفند ماه نسبت به بستن حساب های مالی خود اقدام نمایند و گزارشات مالی را استخراج کنند.

سال مالی

سال مالی معادل 365 روز می باشد، و شامل یک دوره از شروع تا پایان یک سال از فعالیت های شرکت می باشد. بایستی توجه نماییم که از تاریخ تاسیس شرکت تا 12 ماه شمسی سال مالی یک شرکت نام میگیرد و کلیه امور مالی یک شرکت بایستی در انتهای سال مالی آن بسته شده، صورت های مالی تهیه گردند و تا 4 ماه بعد از آن هم بایستی اظهارنامه عملکرد تهیه و ارسال گردد.

دوره مالی

در صورتیکه برای بررسی وضعیت کسب و کارها مدت زمان فعالیت ها را به دوره های کوتاه تر از یک سال تقسیم نماییم، دوره مالی نامیده می شود که می تواند 3، 6، و یا 9 ماهه باشند. در دوره مالی که مدت آن یک سال در نظر گرفته شود، یک سال مالی نامیده می شود و تمامی شرکت ها موظف به ارائه صورت های مالی و اظهارنامه در پایان سال مالی خود به سازمان مالیاتی می باشند.

سال و دوره مالی به زبان ساده

حساب های مالی

برای بستن حساب های سال مالی، با دو نوع حساب سر و کار خواهیم داشت، حساب های دائم یا ترازنامه ای که مانده ی آنها مربوط به یک دوره مالی نیست و به دوره های مالی بعد هم منتقل می گردد. (حساب های بانکی، بدهکاران، بستانکاران) و حساب های موقت یا سود و زیانی که مانده آنها مربوط به یک دوره مالی بوده و مانده آنها در پایان دوره مالی صفر می شود و به دوره بعد منتقل نخواهد گردید. (هزینه، درآمد، فروش).

بستن حساب

منظور از بستن حسابها یعنی صفر کردن مانده حساب های شرکت می باشد، اما دلایلی که برای این امر مورد نظر می باشد از جمله صفر کردن مانده حساب ها در یک سال مالی و نشان  دادن میزان موفقیت عملکرد مالی شرکت، بالا بردن دقت محاسبات در زمان کوتاه تر و اطمینان از صحت و درستی انجام امور، و اینکه بعد از بستن سال مالی، تمامی فاکتورها مجدد از نو شماره گذاری شده و تمامی اسناد در سال مالی به شماره های دائمی تبدیل خواهند گردید.

سال و دوره مالی به زبان ساده

ترازهای مالی

از نکات مورد بررسی و مهم در بستن سال مالی اینست که بایستی کلیه ترازهای مالی بررسی گردند، موجودی کلا و انبارگردانی به درستی صورت بگیرد، کلیه اسناد حسابداری بر طبق قانون ثبت شوند، تمامی اسناد به ترتیب باشند، موجودی های حساب صندوق  تایید شوند، و موجودی های منفی حتما بررسی گردند.

راشا مشاوران راستین

این مقاله میتواند هم اکنون برای بسیاری از کارمندان مالی و مالیاتی مفید واقع گردد. با خدمات مالیاتی راشا مشاوران راستین همراه شوید و به ما اعتماد کنید و برای پاسخ به سوالاتتان در این زمینه، با مشاوران ما در راشا تماس حاصل فرمائید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *