مالیات بر خانه های خالی

مالیات بر خانه های خالی

با ورود به پیک چهارم کرونا و کاهش میزان بودجه دولت در امور کشور بار دیگرتصمیم براصلاح قوانین مالیاتی گرفته شد و این بار این اصلاح مالیات برای خانه های خالی اتفاق افتاد ؛ در ادامه مقاله اصلاح قوانین مالیات بر خانه های خالی با راشا مشاوران راستین همراه شوید تا این اصلاح مالیاتی را به صورت کامل بررسی نماییم.

از تاریخ ۱۹ فروردین سامانه  املاک و اسکان کشور به آدرس http://amlak.mrud.ir پذیرای کلیه سرپرستان خانوارهای شهری و روستایی برای درج مالکیت و اطلاعات محل سکونت و املاک تحت مالکیت خود به مدت ۲ ماه بوده است ، اما پرسش اصلی اینجاست این مالیات به کدام خانه های خالی تعلق خواهد گرفت؟

 در شروع این مقاله تعریفی از خانه خالی در نگاه دولت به شما خواهیم داد:

سازمان امور مالیاتی ملکی را خالی تلقی میکند که در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از ۱۲۰ روز ساکن  نداشته باشد وبه همین ترتیب این ملک مشمول مالیات می‌شود.

مالیات بر خانه های خالی

مالیات بر کدام یک از خانه های خالی تعلق خواهد گرفت ؟

بر اساس ماده ۵۴ قانون مالیات‌های مستقیم  تمامی واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت که به وسیله سامانه ملی املاک و اسکان به‌عنوان واحدی خالی از سکنه شناسایی شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره خواهند شد.

این مالیات برای مالکانی می باشد که در شهر محل سکونت خود بیش از دو واحد مسکونی داشته باشند که یکی از این واحد ها بیش از 120 روز خالی مانده باشد، قابل ذکر است مالکان دو واحد مسکونی؛ یکی در شهر محل سکونت و یکی در شهر یا روستایی دیگر از این مالیات معاف هستند.

دریافت این مالیات به شرح زیر خواهند بود:

سال دوم- معادل یک دوم مالیات متعلقه

سال سوم- معادل مالیات متعلقه

سال چهارم و به بعد- معادل یک و نیم (۱.۵) برابر مالیات متعلقه

همانطور که میدانید در سال گذشته سامانه‌هایی برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی آماده شده بودند، اما طبق اعلام رئیس کل سازمان امور مالیاتی نخستین مالیات از خانه‌های خالی در مرداد امسال و به اندازه نصف ارزش اجاره ماهانه آن دریافت خواهد شد.

مالیات بر خانه های خالی

ثبت اطلاعات در سامانه

طبق آخرین آمار تاکنون ۳۰۰ هزار واحد مسکونی برای اخذ مالیات خانه‌های خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده که براساس قانون ۵۴ مالیات های مستقیم ، همه خانوارها اعم از شهری، روستایی، مالک و مستاجر، مکلف هستند اطلاعات سکونتی خود را در سامانه املاک و اسکان ظرف دو ماه ثبت کنند.

 

راشا مشاوران راستین

برای دریافت مشاوره مالیاتی و خدمات مالی اختصاصی و همچنین مشاوره در زمینه خدمات حسابداری هم اکنون با ما تماس فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *