بیمه باربری و حمل و نقل بین المللی

بیمه باربری و حمل و نقل بین المللی

بیمه باربری و حمل و نقل بین المللی

 

بیمه بارهای صادراتی و وارداتی نقش بسیار مهمی را در بیمه های بین المللی ایفا می کنند و بدون داشتن این بیمه نامه ها ریسک کار بسیار بالا خواهد بود؛ در ادامه این مقاله با راشا مشاوران راستین همراه شوید تا به طور جمع به بررسی بیمه باربری و حمل و نقل بین المللی بپردازیم.

بیمه نامه

در دو طرف بیمه نامه ها، بیمه گذار و بیمه گر قرار می گیرند و دو طرف در اسناد بیمه نامه ها به یکدیگر یک سری تعهداتی دارند، تعهداتی که به موجب آن بیمه گران متعهد می گردند در صورت وارد شدن خسارت به کالاهای طرف دیگر (بیمه گذار) خسارت ناشی از آن را پرداخت خواهند نمود.

 بیمه گذاران چه کسانی هستند؟

بیمه گذار همان شرکت یا شخص حقوقی می باشد که به کار تجارت و صادرات و واردات کالا مشغول می باشد.

بیمه باربری و حمل و نقل بین المللی

 بیمه گران چه کسانی هستند؟

بیمه گران هم همان شرکت های بیمه ای و یا شرکت های حقوقی فعال در زمینه بیمه می باشد که حمل کالا را از یک منطقه به مناطق دیگر را بیمه می نماید و شامل انواع مختلفی میشوند که به شرح زیر است.

  1. بیمه نامه باربری واردات
  2. بیمه های صادرات
  3. ترانزیت
  4.  بیمه نامه اصلی

ریسک بیمه های صادراتی بسیار بالا می باشد و برای تجار اجباری می باشد. بیمه نامه های صادراتی معمولا بر اساس ریسک ناشی از حمل کالا شامل بحث های مختلفی می باشد که یکی از این موارد کلوز بیمه می باشد.

کلوز بیمه باربری چیست؟

کلوز بیمه باربری شامل خطراتی می باشد که در طول حمل و نقل کالا ممکن است کالا را تهدید نماید. خطرات همانطور که گفته شد شامل انواع مختلفی از جمله آتش سوزی و انفجار، تخلیه کالا و بنادر اضطراری، زلزله، ورود آب به انبار، تلف شدن کالا در کشتی در هنگام بارگیری، سرقت، عدم تحویل، شکست، طوفان، نشست، کج شدن، لک شدن و ضربه دیدگی و لب پریدگی می باشد. انواع کلوزهای بیمه باربری هر کدام بخشی از این خطرات را تحت پوشش قرار می دهند و ممکن است برخی خطرات بیشتر و برخی تعداد خطرات کمتری را تحت پوشش خود قرار دهند.

بحث مهم دیگر در این زمینه، خطرات اضافی و خطرات اصلی می باشد.که در ادامه به شرح این دو خطر خواهیم پرداخت.

بیمه باربری و حمل و نقل بین المللی

خطرات اصلی

خطرات اصلی مواردی هستند که به اصل کالاهای بیمه شده ارتباطی ندارند و امکان این وجود دارد که این خطرات برای تمام کالا ها یکسان باشد و تقریبا در اکثر بیمه نامه ها تحت پوشش کامل قرار دارند. مانند خطرات تصادف، واژگونی و …

خطرات اضافی

خطرات اضافی معمولا به صورت عادی تحت پوشش قرار نمی گیرند، در این شرایط فرد بیمه گذار بایستی با درخواست خود و پرداخت حق بیمه بیشتر در این دسته خدمات مشمول بیمه قرار بگیرند، و این دسته مختص تمامی بارها و کالاها نیستند و تمامی تجار را تحت پوشش قرار می دهند، مانند برخورد جسم خارجی به کالای بیمه شده .

راشا مشاوران راستین

راشا مشاوران راستین با داشتن تجربه چندین ساله در زمینه خدمات مالیاتی و مالی آماده ارائه هرگونه مشاوره مالیاتی و خدمات حسابداری را دارد. پاسخ سوالات خود را از مشاوران حرفه ای در راشا بگیرید و حرفه ای شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *