مالیات بر ارزش افزوده شرکت های پیمانکاری

مالیات بر ارزش افزوده شرکت های پیمانکاری

مالیات بر ارزش افزوده شرکت های پیمانکاری

به طور کلی همه پیمانکاران موظف هستند در سامانه مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام نمایند و سپس به صورت دوره ای اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را تکمیل نموده و در نهایت گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده را سازمان دریافت نمایند.  در واقع این کار یک الزامی است تا بتوانند مبلغ مالیات و عوارض مربوط به ارزش افزوده را در سامانه خود تثبیت نمایند. در غیر این صورت مجبور به پرداخت چند برابری مبلغ مالیات بر ارزش افزوده و پرداخت جریمه و خسارت های دیگر خواهند شد ؛ در ادامه  مقاله مالیات بر ارزش افزوده شرکت های پیمانکاری با راشا مشاوران راستین همراه شوید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

ماده 104 قانون مالیات های مستقیم

طبق ماده 104 قانون مالیات های مستقیم، از سال 1395 پیمانکاران از پرداخت مالیات تکلیفی (که شامل پرداخت 3 درصد تکلیفی)، می باشد، معاف می باشند اما مالیات بر عملکرد و مالیات بر درآمد پیمانکاران به قوت خود باقی است و تمامی پیمانکاران بایستی در تیر ماه اظهارنامه های عملکرد خودشان را به حوزه های مالیاتی ارسال نمایند. نکته مهمی که تمامی پیمانکاران بایستی به آن توجه نمایند جمع آوری اسناد و مدارک و صادر کردن نوع صورت وضعیت آنها می باشد. نکته ی مهم دیگر اینست که تا زمانی که کارفرما مالیات بر ارزش افزوده را به پیمانکار پرداخت نکند، سازمان امور مالیاتی کشور حق مطالبه و اخذ جریمه را از پیمانکار نخواهد داشت .

پرداخت مالیات بر رزش افزودهمالیات بر ارزش افزوده شرکت های پیمانکاری

مراحل محاسبه و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به این صورت است:

  • دریافت فاکتور و صورتحساب های خرید مصالح و مواد
  • ثبت کردن در سامانه ارزش افزوده
  • تنظیم صورت وضعیت در صورتحساب استاندارد اداره مالیاتی
  • نگهداری و حفظ تمامی صورتحساب های خرید و فروش
  • انجام مراحل و اقدامات لازم برای دریافت گواهینامه های ارزش افزوده
  • ارائه اظهارنامه در مهلت مقرر
  • و در نهایت پرداخت به موقع مالیات بر ارزش افزوده هر دوره

با توجه به بند ب ماده 11 قانون مالیات بر ارزش افزوده، تاریخ تعلق مالیات بر ارزش افزوده در شرکت های پیمانکاری تاریخ صورتحساب یا تاریخ ارائه خدمات (هر کدام که مقدم باشد)، می باشد.

محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

برای محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در قراردادهای پیمانکاری، از مبلغ کل پیمانکاری قبل از کسورات، بایستی شش درصد مالیات بر ارزش افزوده و سه درصد عوارض ارزش افزوده را محاسبه نموده و از کارفرما مطالبه گردد.

مالیات بر ارزش افزوده شرکت های پیمانکاری

راشا مشاوران راستین

راشا مشاوران راستین ارائه دهنده برترین خدمات مالیاتی و مشاوره مالیاتی، خدمات حسابداری در خدمت شما عزیزان می باشد، جهت دریافت مشاوره به سایت راشا مراجعه نموده و پاسخ بسیاری از سوالات خود را بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *