حسابداری صنعتی

ضرورت نیاز هولدینگ ها به حسابداری صنعتی

 

علم حسابداری دارای شاخه های متعددی است که هر یک برای سازمان،موقعیت و کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد .از جمله انواع حسابداری می توان به حسابداری مالی،مدیریتی،مالیاتی صنعتی،دولتی و… اشاره نمود.در این مقاله از راشا قصد داریم یکی از مهمترین شاخه های این رشته،یعنی حسابداری صنعتی را مورد بررسی قرار دهیم.در ادامه با مقاله ضرورت نیاز هولدینگ ها به حسابداری صنعتی با ما همراه باشید.

 

 

حسابداری صنعتی چیست؟

 

حسابداری صنعتی یکی از شاخه های علم حسابداری است.وظیفه حسابداری صنعتی محاسبه بهای تمام شده محصولات می باشد.از جمله اقدامات حیاتی در عرصه تولید و پیشرفت شرکت تولیدی می توان به پیش بینی و برآورد هزینه های تولید اشاره نمود.در واقع حسابداری صنعتی یکی از مهمترین بخش های تعریف شده برای کسب و کارهای مختلف است.آنچه در حسابداری صنعتی اهمیت دارد،مدیریت و کاهش هزینه ها تا سطح معقول با هدف افزایش سود شرکت یا سازمان می باشد.

 

حسابداری صنعتی یکی از دشوارترین و در عین حال جذاب ترین انواع حسابداری است.حسابداری صنعتی یا حسابداری بهای تمام شده شاخه ای از حسابداری مدیریت می باشد.این شاخه از حسابداری مدیریت به تنظیم بودجه و تعیین هزینه‌های استاندارد،هزینه‌های واقعی عملیات،هزینه مراحل تولید،دوایر یا محصولات،تجزیه انحرافات و تعیین سود آوری یا مصرف یا مصرف وجه اجتماعی مربوط می شود.

 

وظایف حسابداری صنعتی چیست؟

 

به طور کلی وظایف مشخصی برای بخش حسابداری تعریف شده است.در این بخش  وظایف تعریف شده برای حسابداری صنعتی را نام برده ایم.به صورتی که حسابداران صنعتی موظف هستند این وظایف را انجام دهند.

 

 • تشخیص درست هزینه های عملیاتی و جمع آوری و تسهیم این هزینه ها
 • با توجه به وجود الگوهای متفاوت محاسبه بهای تمام شده، حسابدار صنعتی باید بتواند الگوی مناسب برای کسب و کار را شناسایی و به کار برد
 • پیش بینی هزینه ها قبل از وقوع و برآورد درست از میزان هزینه ها با هدف مشاوره به مدیریت برای تصمیم گیری بهتر
 • تحلیل انحراف و اختلاف احتمالی بین هزینه های پیش بینی شده و هزینه های واقعی با هدف درک درست از جریان هزینه ها و پیش بینی های دقیق تر در آینده
 • تشخیص مدل کارآمد تسهیم و تخصیص هزینه ها با توجه به فرآیندها و فعالیت های تعریف شده در کسب و کار و به کار گیری آن مدل
 • استفاده از مناسب ترین روش قیمت گذاری کالا برای محصولات شرکت
 • کمک به مدیریت برای انتخاب بهینه ترین راه حل متناسب با شرایط موجود
 • کنترل هزینه های موجود در شرکت و کاهش دادن این هزینه ها تا سطح منطقی
 • کمک به مدیریت برای برنامه ریزی بهینه برای حرکت به سمت اهداف تعیین شده با توجه به اطلاعات جمع آوری شده
 • کمک به مدیریت در راستای نظارت مؤثرتر بر فعالیت های شرکت با ارائه آمارها و گزارش های لازم

 

 حسابداری صنعتی

 

اهمیت کنترل عوامل هزینه برای شرکت

 

اهمیت کنترل عوامل هزینه برای شرکت در شرکت ها و کارخانه های تولیدی،سود نهایی که حاصل می‌شود به قیمت بهای تمام شده کالا تولیدی بستگی دارد. بنابراین کنترل عوامل هزینه منجر به مدیریت بهینه بهای تمام شده کالا می شود.

کنترل عوامل هزینه منجر به آگاهی از بهای تمام شده و در نهایت مدیریت بهتر بازار فروش می شود.به عبارت دیگر اطلاع از هزینه ها،کنترل و مدیریت بهینه آن هاتصمیمات بهتر در انتخاب استراتژی های فروش را به همراه دارد.

 

زمانی اهمیت کنترل عوامل هزینه در حسابداری صنعتی آشکار می شود که هزینه های ساده و سطح پایین،در مقیاس های تولیدی بسیار بالا محاسبه و برآورد شوند.

 

طبقه بندی هزینه ها در حسابداری

 

تا اینجا به اهمیت هزینه ها در محاسبه بهای تمام شده کالا و سود نهایی شرکت پی بردید.اکنون باید با دسته بندی انواع هزینه ها در حسابداری و مفاهیم آن آشنا شوید.در حسابداری هزینه‌ها به چهار طبقه تقسیم می شوند که عبارتند از:

 1.  طبقه بندی هزینه ها بر اساس قابلیت ردیابی
 2. طبقه بندی هزینه ها بر اساس قابلیت تطابق
 3. طبقه بندی هزینه ها بر اساس رفتار هزینه
 4. طبقه بندی هزینه ها بر اساس قابلیت کنترل و تصمیم گیری

 

 حسابداری صنعتی

طبقه بندی هزینه ها بر اساس قابلیت ردیابی

 

هزینه هایی که بر اساس قابلیت ردیابی در فرآیند وجود دارند به دو روش هزینه های مستقیم و هزینه‌های غیر مستقیم تقسیم می‌شوند :

 

هزینه مستقیم: این بخش شامل تمام هزینه هایی می شود که به طور مستقیم و مشخص به هزینه مرتبط می‌شود.مانند هزینه مواد اولیه و دستمزد مستقیم.

 

هزینه غیر مستقیم: این بخش شامل هزینه هایی می شود که به طور مشخص به هزینه مرتبط نمی‌شود.مانند هزینه روغن مصرفی برای ماشین آلات و تجهیزات،هزینه برق مصرفی،حقوق نگهبان و استهلاک ساختمان.

 

 

طبقه بندی هزینه ها بر اساس قابلیت تطابق

 

در این طبقه بندی دو نوع هزینه تعریف شده است:هزینه های محصول و هزینه های دوره.

 

 هزینه‌ های محصول: این بخش شامل هزینه کار مستقیم،هزینه مواد مستقیم و هزینه سربار ساخت است.

 

 هزینه‌های دوره‌: ای بخش شامل هزینه هایی است که به طور مستقیم با تولید محصول مرتبط نبوده،ولی برای ادامه حیات شرکت یا سازمان لازم و ضروری هستند.مانند هزینه فروش،اداری و توزیع.

 

 

 

طبقه بندی هزینه ها بر اساس رفتار هزینه

 

این طبقه بندی بر اساس نوع رفتاری است که هزینه ها در برابر تغییر میزان تولید از خودشان نشان می دهند.ضمناً این نوع هزینه به دو بخش متغیر و ثابت تقسیم می‌شود.

 

هزینه‌های ثابت: در واقع هزینه‌هایی هستند که با میزان و حجم تولیدات در کارخانه و شرکت ارتباطی ندارند.مانند هزینه بیمه و اجاره‌ بهای ساختمان.بعلاوه هزینه های ثابت در سطح کل تولید ثابت هستند.ولی در سطح هر واحد تولید و بسته به حجم تولید متغیر هستند.

 

 هزینه های متغیر: آن دسته از هزینه ها هستند که مقدار آن به حجم تولید هر دوره بستگی دارد.مانند هزینه مواد مصرفی در فرآیند تولید و هزینه برق.

 

 

 حسابداری صنعتی

طبقه بندی هزینه ها و اساس قابلیت کنترل و تصمیم گیری

 

این هزینه‌ به بخش های زیر تقسیم می شود:

 •  هزینه های قابل کنترل
 • هزینه استاندارد
 • هزینه تفاضلی
 • هزینه مربوط
 • هزینه فرصت از دست رفته
 • هزینه اقلام از دست رفته
 • هزینه های غیر قابل کنترل

 

روشهای هزینه یابی در حسابداری صنعتی

 

 1. هزینه یابی جذبی
 2. هزینه یابی به روش مستقیم یا متغیر
 3. هزینه یابی سفارش کالا
 4. هزینه مراحل تولید یا مرحله‌ای
 5. ههزینه برآوردی یا تخمینی
 6. هزینه یابی استاندارد

 

گزارش هایی که باید در رابطه با بهای تمام شده کالای ارائه شود

 

به عنوان یک حسابداری یا مدیر یک کسب و کار،لازم است بدانید که چه گزارش‌هایی را در رابطه با بهای تمام شده کالا تهیه و ارائه نمایید.

 

 1. گزارش خرید مواد اولیه
 2. گزارش مصرف مواد اولیه
 3. گزارش موجودی مواد اولیه
 4. گزارش سربار تولید
 5. گزارش هزینه دستمزد مستقیم تولید
 6.  گزارش کار در جریان ساخت
 7. گزارش بهای تمام شده کالای ساخته شده
 8.  گزارش ضایعات تولید شده

 

 حسابداری صنعتیراشا مشاوران راستین

به عنوان یک مدیر مالی پرمشغله ممکن است زمان زیادی را در جلسات و ماموریت‌های بیرون از سازمان بگذرانید. برای اطلاع از بهای تمام شده واقعی تولید تان نیاز به حسابدار صنعتی،آموزش حسابداری صنعتی و نرم افزارهای حسابداری صنعتی خواهید داشت.گروه حسابداری و خدمات مالیاتی راشا مشاوران راستین،به پشتوانه سال‌ها فعالیت مستمر در زمینه آموزش حسابداری و ارائه خدمات حسابداری و نرم افزار های حسابداری،در تمام گام های مسیر توسعه مدیریت مالی،واحد حسابداری و مجتمع تولیدی شما پشتیبان و همراه شما خواهد بود.جهت دریافت خدمات و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان گروه راشا تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *