حسابداری ارزهای دیجیتال

حسابداری ارزهای دیجیتال

 

از ترکیب دو واژه کریپتو (crypto)  به معنای رمزنگاری و کارنسی (currency) به معنای ارز اصطلاح ارزهای رمزنگاری شده ایجاد می شود و به دلیل ماهیت دیجیتال آنها به نام ارز دیجیتال شناخته می شوند. این ارزها به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل شده و مبنای آنها صفر و یک است.

 

ارزهای دیجیتال و اوراق بانکی

از ارزهای دیجیتال معروف می توان بیت کوین ها، اتریوم، ریپل، استلار، زی کش، نئو، ای او اس را نام برد.  در مقابل ارزهای دیجیتال، مفاهیم اوراق بانکی، سکه، … وجود دارند و تنها تفاوت شان نقل و انتقال های آنی ارزهای دیجیتال و بدون مرزشان می باشد. در استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی IFRS مستقیما در رابطه با ارزهای دیجیتال صحبتی نشده است ولی یک سری سوال های حسابداری در مورد ارزهای دیجیتال وجود دارد که آیا رمز ارزها جز دارایی ها به شمار می روند یا خیر؟ در صورت مثبت بودن جواب باید ببینیم که جز کدام یک از دارایی ها هستند؟

حسابداری ارزهای دیجیتال

ارزهای رمزنگاری شده

ارزهای رمزنگاری شده انواع مختلفی دارند و هر کدام شامل مشخصات متفاوتی می باشد، بنابراین اتخاذ خط مشی حسابداری برای یک رمز ارز ممکن است مناسب رمز ارزهای دیگر نباشد و واحد های اقتصادی بایستی هر ارز دیجیتال را بر اساس شرایطش، مشخصه هایش، و مشخصات بازارش ارزیابی کند. بنابراین سوال اینست که استانداردهای IFRS را بایستی  برای رمزارزها به کار ببریم یا نه؟  سوال دیگری که مطرح می شود اینست که آیا رمزارزها جزء تعاریف دارایی به حساب می آیند یا نه؟

 

آیا ارز های دیجیتال جز دارایی محسوب می شوند؟

دارایی عبارتست از منبعی که در نتیجه رویدادهای گذشته، به کنترل واحد تجاری در آمده است و منافع اقتصادی اش شامل حال واحد تجاری خواهد شد، بنابراین بایستی هر کدام از واحد های اقتصادی بر طبق مشخصات و شرایط، رمز ارزها را ارزیابی کرده و ببیند که آیا ارزهای دیجیتال جز دارایی به حساب می آیند ؟  حال با فرض تایید تعریف دارایی، استانداردهایی که الزامات طبقات مختلف دارایی را ارائه می کنند شامل وجه نقد، دارایی مالی غیر نقد، سرمایه گذاری های املاک، دارایی های نامشهود، و موجودی ها می باشد. بایستی این موارد را بررسی کرد تا دید آیا مشخصه های رمز ارزها را فراهم میکنند یا خیر.

 

وجه نقد:

در تعاریف معادل وجه نقد به اختصار بیان شده است که یک سری سرمایه گذاری های کوتاه مدت با قدرت نقد شوندگی بالا و ریسک تغییر کم هستند. در مقابل می دانیم که ریسک رمز ارزهای بسیار بالا می باشد و در برخی موارد محدودیت نقد شوندگی را هم دارند بنابراین احتمال اینکه رمز ارزها واجد شرایط برای تعاریف وجه نقد باشند وجود ندارد.

 

 

حسابداری ارزهای دیجیتالدارایی های مالی:

در رابطه با دارایی های مالی، دارنده آن حق قراردادی برای دریافت وجه نقد و یا دارایی های مالی دیگر از واحدهای دیگر و مبادله دارایی های مالی را با واحد های تجاری دارد، اما تاکنون دارنده رمزارزها عموما حق قراردادی نداشته اند و به نظر می رسد نمی توان تعریف دارایی های مالی را هم احراز کنند. البته در آینده در صورت وجود قراردادهای خاصی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال ممکن است مشمول حسابداری ابزارهای مالی شود.

 

سرمایه گذاری در املاک:

در رابطه با سرمایه گذاری در املاک، که شامل نگه داری و خرید املاک به قصد فروش یا دریافت اجاره بها می باشد و رمز ارزها تعریف سرمایه گذاری در املاک را هم تامین نمی کنند.

 

دارایی های نامشهود:

در رابطه با دارایی های نامشهود، که عبارتست از دارایی های قابل تشخیص غیرپولی و فاقد ماهیت عینی. که این تعریف همانند مشخصات ارزهای دیجیتال می باشد. بنابراین بسیاری از رمز ارزها می توانند تعریف دارایی های نامشهود را احراز کنند. این رمز ارزها معمولا به روش بهای تمام شده اندازه گیری می شوند و سپس مجددا ممکن است به ارزش منصفانه(روش تجدید ارزیابی) اندازه گیری گردند.

 

حسابداری ارزهای دیجیتال

موجودی کالا:

در رابطه با موجودی کالا، که بایستی به این نکته توجه کنیم که دارایی های نامشهود اگر به قصد فروش نگه داری شوند مشمول استاندارد بند قبلی نبوده و بایستی با اقل بهای تمام شده و خالص ارزش فروش و تحت مدل عمومی موجودی ها اندازه گیری گردند.

 

در نهایت، در نبود یک استاندارد بین المللی گزارشگری بایستی مدیریت از قضاوت خود در تعیین و به کارگیری رویه های حسابداری استفاده نماید.

 

کشورهایی که مالیات رمز ارزها در آنها معاف می باشند

ژاپن، اسلوونی، استونی، مالت، پرتغال، لوکزامبورگ، بلاروس، هنک کنگ، وآلمان هستند.

 

ارزهای دیجیتال در ایران

در ایران ارزهای دیجیتال نه قانونی هستند و نه غیر قانونی،  و از آنجا که تراکنش های ارزهای دیجیتال در سیستم بانکی وارد نمی شود اموری مانند مالیات و خدمات مالیاتی هم درباره آنها وجود ندارد، اما در رابطه با استخراج رمز ارزها تنها از طریق مجوزات از وزارت صمت، قابل انجام بوده و مراکزی که استخراج را انجام میدهند واحد صنعتی شناخته شده و مشمول مالیات خواهند شد. در مبادله ارزهای دیجیتال، نیازی به تشخیص هویت طرفین وجود ندارد و بنابراین قانون مندی این دارایی ها کار بسیار دشواری می باشد و بسیاری از آن برای پولشویی و فرار از مالیات استفاده می کنند، که این امر یکی از چالش های بسیار بزرگ در حوزه ارزهای دیجیتال است.

 

حسابداری ارزهای دیجیتال

با مشاوران ما در راشا مشاوران راستین برای پاسخ به سوالاتتان در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *