جرایم مالیات بر ارزش افزوده

جرایم مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده، یک مالیات غیر مستقیم به شمار می رود که مصرف کنندگان بایستی ارزش آن را به همراه بهای تمام شده کالا یا خدمات پرداخت نمایند و فروشندگان پس از دریافت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده بایستی مبلغ را به حساب دولت واریز نمایند.

در مقاله جرایم مالیات بر ارزش افزوده با راشا مشاوران راستین همراه شوید تا به بررسی این نوع مالیات بپردازیم.

 

نرخ مالیات بر ارزش افزوده

نرخ مالیات بر ارزش افزوده توسط سازمان امور مالیاتی در سال 1396، نه درصد تعیین شده است که شش درصد آن مربوط به مالیات و سه درصد آن هم شامل عوارض می باشد.

 

جرایم مالیات بر ارزش افزوده

محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

منبع محاسبه مالیات بر ارزش افزوده معمولا بهای ارزش کالا و خدمات در صورتحساب می باشد و موارد مربوط به به تخفیفات فروش و مالیات هایی که قبلا توسط عرضه کنندگان کالا پرداخت شده اند و سایر مالیات ها و عوارضی که هنگام عرضه کالا به آنها تعلق گرفته باشد جز منابع محاسبه مالیات نمی باشند.

 

مشمولین مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده شامل تمامی اشخاص حقوقی با هر میزان درآمد می باشد که بایستی حتما در سامانه مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام نمایند. حال برخی از شرکت ها انجام ندادن این قوانین را بر اجرای تکالیف مالیاتی مقدم می دانند و در پایان سال خود را علی الراس نموده و جریمه عدم ارائه دفاتر قانونی را می پذیرند و پرداخت می نمایند.

 

جرایم مالیات بر ارزش افزودهجرایم مالیاتی

نظام مربوط به جرایم مالیاتی کاملا جدا از مالیات بر ارزش افزوده و نظام مالیاتی می باشد. طبق ماده 22 قانون مالیات های مستقیم، مودیان مالیاتی در صورت عدم انجام تکالیف مالیاتی، بایستی تا مهلت مقرر مالیات متعلقه و جریمه تاخیر در پرداخت مالیات را به عهده بگیرند و علاوه بر آن مشمول جرایم زیر خواهند شد:

  1. عدم ثبت نام مودیان تا مهلت مقرر، جریمه معادل 1.5 درصد مالیات متعلقه تا تاریخ ثبت نام خواهند شد.
  2. عدم صدور صورتحساب توسط مودی معادل یک برابر مالیات متعلقه خواهد شد.
  3. عدم درج صحیح قیمت در صورتحساب ها معادل یک برابر مابه تفاوت مالیات متعلقه خواهد شد.
  4. عدم تکمیل کامل صورتحساب طبق نمونه معادل 25 درصد مالیات متعلقه خواهد بود.
  5. عدم تسلیم اظهارنامه از تاریخ ثبت نام به بعد بر حسب مورد، معادل 50 درصد مالیات متعلقه خواهد بود.
  6. عدم ارائه دفاتر و اسناد و مدارک معادل 25 درصد مالیات متعلقه خواهد شد.

طبق ماده 23 قانون مالیات های مستقیم، تاخیر در پرداختی های موضوع این قوانین، منجر به جریمه ای به میزان 2 درصد در ماه نسبت به مالیات پرداخت شده خواهد شد.

 

 

جرایم مالیات بر ارزش افزوده

راشا مشاوران راستین

بنابراین بایستی در اجرای قوانین مالیات بر ارزش افزوده بایستی نهایت دقت و مهارت لازم را داشته باشیم تا هیچ گونه اشتباهاتی را در صورت حساب های خرید و فروش کالا نداشته باشیم و اظهار نامه ها را به موقع پر کرده و تسلیم نماییم. با مشاوران حرفه ای و با تجربه در بخش خدمات مالیاتی راشا مشاوران راستین همراه شوید و با رعایت دقیق تمامی اصول و قوانین مالیات بر ارزش افزوده ، از بروز مشکلات آتی جلوگیری نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *