مالیات بر املاکح و مستغلات

مالیات بر املاک و مستغلات

 

یکی از راه‌ها برای تامین بودجه کشور،دریافت مالیات می باشد.یکی از کسب و کارهایی که مشمول این مالیات می شوند ساخت و ساز ساختمان و املاک و مستغلات می باشند.

مهمترین موضوعاتی که در این زمینه باید از آن اطلاع داشته باشید،نحوه محاسبه این مالیات،شناخت افرادی که مشمول پرداخت مالیات می شوند و انواع این مالیات می باشند.آگاهی از این موارد باعث جلوگیری از بسیاری از مشکلات خواهد شد.روش های مختلفی برای محاسبه و اعمال مالیات بر املاک و مستغلات وجود دارد.در این مقاله از راشا مشاوران راستین،قصد داریم درباره این روش ها اطلاعاتی به شما همراهان ارائه دهیم.

مالیات بر املاک یعنی چه؟

مالیات بر املاک و مستغلات یکی از انواع مالیات می باشد.این مالیات مشمول درآمدهای حاصل از اجاره دادن املاک و زمین ها و هرگونه نقل و انتقال آن می شود. به عبارت دیگر،مالیات بر املاک نوعی مالیات مستقیم است که برای اشخاصی وضع می‌شود که از فعالیت در بازار مسکن درآمدزایی می کنند.

 

انواع مالیات بر املاک و مستغلات

 

 • مالیات بر نقل و انتقال
 • مالیات بر درآمد اجاره
 • مالیات بر املاک خالی
 • مالیات بر ساخت و ساز

 

مالیات بر املاک و مستغلات

مالیات بر نقل و انتقال

مالیاتی که به خرید و فروش املاک مسکونی یا تجاری و یا تسلیم حق بهره برداری و تشکیل ساخت و ساز تعلق میگیرد،مالیات بر نقل و انتقال نامیده می شود.

 

این نوع مالیات به دو دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از:

 1. مالیات بر نقل و انتقال ملک
 2. مالیات انتقال حق واگذاری ملک

مالیات بر نقل و انتقال ملک

بر اساس ماده ۵۹ قانون مالیات های مستقیم،هرگونه نقل و انتقال ملک شامل ۵ درصد مالیات می شود.

 

عواملی که بر میزان این مالیات اثر می گذارند عبارتند از:

قدمت بنا،مساحت بنا،تجهیزات و تاسیسات موجود مانند آسانسور،نوع اسکلت بنا،برِ خیابان بودن یا نبودن،موقعیت مکانی ملک،نوع مالکیت(شش دانگ یا مشاع)و غیره.

 

 

مالیات انتقال حق واگذاری ملک

مالیات انتقال حق یا سرقفلی عبارت از مالیاتی که به نقل و انتقال حق کار و پیشه،بهره های حاصل از جایگاه تجاری ملک یا تصرف مکان تعلق می گیرد. میزانی این مالیات برابر است با ۲ درصد قیمت تعیین شده در زمان انتقال.

 

مالیات بر املاک و مستغلات

مالیات بر درآمد اجاره

زمانی که شخصی از اجاره املاک خود درآمدزایی کند،بر این درآمد مالیات تعلق میگیرد.

 

این مالیات،مالیات بر اجاره نام دارد و دو نوع است:

 • اگر اجاره نامه دست اول باشد،شخصی که مالک است باید مالیات بپردازد.طبق ماده ۵۴ قانون مالیات ها میزان این مالیات برابر با کل مبلغ اجاره،چه مبلغ نقدی و چه غیر نقدی،با کسر ۲۵ درصد به دلیل هزینه ها و تعهدات فرد مالک نسبت به مورد اجاره می باشد.
 • اگر اجاره نامه دست دوم باشد،فردی که موظف به پرداخت مالیات می باشد مستاجراست.به عبارت دیگر زمانی که مالک ملک خود را به شخصی اجاره دهد،سپس آن شخص نیز ملک را به شخص دیگری اجاره دهد،در این شرایط موجد مالک نیست. میزان مالیات در این نوع قرارداد برابر است با تفاوت مبلغ اجاره ای که مستاجر پرداخت می کند،و مبلغی که از اجاره دادن ملک دریافت می‌کند.

نکته دیگر درباره مالیات بر درآمد این است که این نوع مالیات،فقط بر املاکی تعلق می‌گیرد که در شهرستان ها متراژ بالای ۲۰۰ متر،و در تهران متراژ بالای ۱۵۰ داشته باشند.

 

 

 

مالیات بر املاک خالی

به دلیل این که طی سال‌های اخیر، ساختمان‌های مسکونی زیادی در شهرها و شهرستان ها ساخته شده،از سال ۹۴ ماده ای در قانون مالیات‌های مستقیم اضافه شده.طبق این ماده می بایست از خانه‌های خالی مالیات دریافت شود.هدف از دریافت این مالیات،پیشگیری از احتکار ارائه ملک می باشد. مالیات بر خانه‌های خالی به این صورت می باشد که اگر واحد مسکونی یا تجاری،واقع در شهرهای با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر بوده خالی باشد،سال اول مشمول پرداخت مالیات نمی شود.

 

اما میزان مالیات پرداختی از سال دوم به شرح زیر است:

 • مالیات در سال دوم برابر با نصف مالیات بر درآمد اجاره
 • مالیات در سال سوم برابر است با مالیات بر درآمد اجاره
 • مالیات در سال چهارم و بعد از آن برابر است با ۱.۵ برابر مالیات بر درآمد اجاره

به علاوه شهرهایی که جمعیت آن از ۱۰۰ هزار نفر کمتر باشد،مشمول پرداخت مالیات ساخت و ساز و مالیات واحد مسکونی نمی شوند.

 

مالیات بر املاک و مستغلات

مالیات بر ساخت و ساز

بر اساس ماده ۷۷ قانون مالیات های مستقیم،هرگونه ساخت و ساز مسکن توسط اشخاص حقیقی،چه خورده سازان(بساز و بفروش ها) و چه انبوه‌سازان،شامل پرداخت مالیات می شود.

میزان این مالیات برابر است با ۱۵ تا ۲۵ درصد سود سازنده،از اولین فروش آن واحد مسکونی. شرکت های ساختمانی که دارای مجوز از سازمان برنامه و بودجه باشند،می بایست ۲۵ درصد از درآمد حاصل از فروش واحدهای مسکونی نوساز خود را به دولت بدهند. به علاوه شرکت‌های تعاونی مسکن می بایست ۱۸.۷۵ سود خود از فروش املاک نوساز را به سازمان امور مالیاتی بدهند. میزان مالیات دریافتی برای ساخت و ساز از سود سازنده به ایصورت می باشد که،هزینه زمین و هزینه ساخت و ساز از قیمت فروش کم میشود.

نکته قابل توجه این است که فقط واحدها و املاکی که پروانه ساخت آنها از ابتدای سال ۹۵ صادر شده باشد،مشمول پرداخت این نوع مالیات می باشند.

 

آیا مکان زندگی افراد نیز شامل مالیات میشود؟

مکان زندگی هر یک از اعضای خانواده،افراد تحت تعهد صاحب ملک و اجداد،ملک تجاری محسوب نشده و شامل پرداخت مالیات نمی شود. ولی اگر با ارائه اسناد ثابت شود که مبلغی به عنوان اجاره پرداخت می شود آن مشمول پرداخت مالیات میشود.

 

شرایط معافیت مالیاتی املاک

 • املاک مسکونی که دارای بیش از سه واحد تجاری باشند و اصول قوانین وزارت شهرسازی را رعایت کرده باشند،در تمام مدتی که اجاره داده می‌شوند،شامل معافیت کامل از مالیات اجاره می شوند.
 • اگر شخصی به جز ملکی که اجاره داده است،هیچ منبع درآمد دیگری نداشته باشد و آن ملک تنها دارایی او باشد،در این صورت آن ملک تا مقدار مبلغی که توسط سازمان امور مالیاتی به صورت سالیانه اعلام می‌شود،از مالیات معاف خواهد شد. ولی برای باقیمانده درآمد حاصل از اجاره باید مالیات بپردازد.
 • همانطور که پیشتر اشاره شد،درآمد حاصل از اجاره املاک مسکونی کمتر از ۱۵۰ متر در تهران،و املاک کمتر از ۲۰۰ متر در سایر نقاط،از پرداخت مالیات معاف هستند.
 • اگر صاحب ملکی واحد مسکونی خود را طبق قرارداد اجاره داده،و خود مکان دیگری را برای زندگی اجاره کند،میزان مالیاتی که باید بپردازد برابر است با تفاوت مبلغی که صاحب ملک از اجاره واحد مسکونی خود دریافت می کند،با مبلغی که به عنوان اجاره برای محل زندگی خود پرداخت میکند.

 

اگر قراردادی در صورت اجاره وجود نداشته باشد مالیات چگونه تعیین می شود؟

اگر قراردادی موجود نباشد،از ارائه قرارداد اجتناب شود و یا مبلغ اجاره از ۸۰ درصد ملک های مشابه کمتر باشد،طبق ماده ۵۴،سقف مالیات بر اساس مبلغ اجاره ملک های مشابه تعیین می شود.

 

مالیات بر املاک و مستغلات

راشا مشاوران راستین

شرکت خدمات مالیاتی راشا مشاوران راستین،با داشتن کارشناسان با تجربه و کاردان در این زمینه،آماده ارائه خدمات مالیاتی در زمینه های گوناگون به شما همراهان میباشد.برای دریافت اطلاعات و خدمات بیشتر،با کارشناسان و مشاوران تیم راشا تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *