صورت معاملات فصلی

صورت معاملات فصلی

صورت معاملات فصلی،یکی از اصطلاحات نسبتا جدید مالیات ایران است.چند سالی است که مالیات فصلی در ایران به صورت جدی بر روی برخی مشاغل اعمال می شود.در این مقاله از راشا مشاوران راستین،ضمن شرح کامل صورت معاملات به بررسی معافیت ها،مشمولیت ها،نحوه ارائه و سایر ویژگی های آن می پردازیم.پس در ادامه همراه ما باشید.

 

صورت معاملات فصلی چیست؟

یکی از راهکار سرعت بخشیدن به روند ارزیابی مالیات،دریافت صورت معاملات در بازه های زمانی کوتاه است.این راهکار موجب افزایش دقت و شفافیت در ارزیابی مالیات نیز می شود.این راه کار چند سالی است با نام صورت معاملات فصلی،به طور قانونی در حال اجرا شدن در کشورمان ایران است.بدین صورت که مدیران و صاحبان هر کسب و کار،می بایست به صورت فصلی فهرست معاملات خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند.

صورت معاملات فصلی چگونه ارسال می شود؟

بر اساس ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم،ارسال این گزارش فقط به صورت الکترونیکی می باشد.ضمنا سازمان امور مالیاتی این گزارش  را تحت هیچ عنوان به طور دستی دریافت نمی کند.به علاوه مشمولین ارسال معاملات می توانند به دو روش اقدام به ارسال صورت معاملات خود کنند.

این دو روش عبارتند از:

 1. به‌صورت برخط (Online): مؤدی در این روش می بایست از طریق سامانه معاملات فصلی،اقدام به ثبت معاملات خود کند.در این روش معاملات به صورت آنلاین و دستی به سامانه ارسال می شوند.
 2. به‌صورت غیر برخط (Offline):مؤدی در این روش می بایست ضمن مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی،اقدام به دانلود و اجرای نرم افزار صرت معاملات فصلی کند.با اجرای این نرم افزار در سیستم،می توان بدون نیاز به اینترنت اقدام به ثبت گزارش ها نمود.فقط در زمان ارسال این گزارش ها می بایست به اینرنت متصل شوید.

به علاوه مؤدیان می‌توانند با استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری که مورد تائید سازمان امور مالیاتی هستند،صورت های مالی خود را ثبت کنند.سپس در زمان ارسال،صورت معاملات خود را از این نرم افزار دریافت کرده،و در سامانه بارگذاری کنند.

 

چه کسانی ملزم به ارسال صورت معاملات فصلی هستند؟

بر اساس قانون مالیات های مستقیم،کسانی که باید اقدام به تهیه و ارسال این صورت ها کنند سه دسته هستند.

 • دسته اول اشخاص حقوقی (شرکت ها)
 • دسته دوم اشخاص حقیقی (مشاغل گروه اول)
 • دسته سوم صاحبان مشاغل مشمول اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده

 

مودیان مالیاتی برای ارسال صورت معاملات فصلی تا کی فرصت دارند؟

همانطور که پیش تر گفته شد صورت معاملات باید برای هر فصل به طور جداگانه ارسال شود.مودیان برای ارسال این صورت ها تا 45 روز پس از پایان هر فصل فرصت دارند.به عنوان مثال اگر می خواهید صورت معاملات فصل پاییز را ارسال کنید،حداکثر تا 15 بهمن برای ارسال آن فرصت دارید.

البته به دلیل ضرورت ارسال این صورت ها،در صورت نیاز و با صلاحدید وزیر امور اقتصادی و دارایی،امکان تمدید مهلت ارسال آن ها وجود دارد.اما به طور کلی ارسال صورت معاملات فصلی مانند مواردی همچون ارسال لیست بیمه و سایر مواردی که با مراجع قانونی مرتبط هستند،واجب می باشد.

در صورتی که مشولین این صورت ها را ارسال نکنند و یا هرگونه مشکل در ارسال بوجود بیاید،جریمه ای به دنبال دارد.

صورت معاملات فصلی

اگر مودیان صورت معاملات را ارسال نکنند چه می شود؟

بر اساس قانون جریمه کسانی که این صورت را ارسال نکرده اند دو حالت دارد.

مواردی که مودیان مالی به طور کلی اقدام به ارسال صورت نکنند:در این صورت جریمه ای 10 درصدی بر مبلغ معامله در نظر گرفته می شود.

مواردی که صورت معاملات را با خطا و اشتباه ارسال کنند:مواردی همچون عدم درج شماره اقتصادی مودی مالیاتی یا طرف معامله در صورت معاملات،استفاده از شماره اقتصادی دیگر مودیان در،استفاده از شماره اقتصادی خود در صورت معاملات مودیان و موارد این چنینی نیز شامل جریمه 10 درصدی را بر روی مبلغ مورد معامله خواهند شد.

 

چه مواردی نباید در معاملات فصلی رد شود؟

طبق ماده 13، مواردی که نیازی به ذکر در این گزارش ندارند عبارتند از:

 • خریدوفروش و سود و کارمزد اوراق بهادار
 • خریدوفروش سهام و سهم الشرکه و حق تقدم سهام یا سهم الشرکه
 • مبالغی همچون جریمه یا خسارت، انواع عوارض و مالیات (به استثناء مالیات و عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده) حق ثبت، حق تمبر
 • حقوق گمرکی وموارد مشابه، به دستگاه‌های اجرائی پرداخت می‌گردد
 • حقوق و دستمزد پرداختی موضوع فصل سوم از باب سوم قانون مالیات های مستقیم
 • وجوه پرداختی بابت حق نگهداری (شارژ) ساختمان محل فعالیت
 • سود و کارمزد و جریمه های بانک‌ها، صندوق تعاون، صندوقهای حمایت از توسعه بخش کشاورزی، مؤسسات اعتباری غیر بانکی مجاز و صندوقهای قرض‌الحسنه
 • سود سهام و سهم الشرکه
 • حـق عـضویت اعضاء مجامع حرفه‌ای، احزاب وانجـمن‌ها وتشکل‌های غـیردولتی دارای مـجوز از مـراجـع ذیصلاح
 • کمک‌ها، جوایزو هدایای بلاعوض

 

جمع بندی

تمام خرید و فروش ها و معاملات  اشخاص حقیقی و حقوقی در طول هر فصل،معاملات فصلی نامیده می شود.صاحبان هر کسب و کار می بایست در پایان هر فصل صورت معاملات خود را به اداره مالیات ارسال کنند.در این مقاله به معرفی صورت معاملات فصلی، نحوه ارسال،افراد مشمول ارائه این و غیره پرداختیم.در انتها امیدواریم این مطالب برای شما عزیزان مفید بوده و توانسته باشد شما را به درک درستی از زوایای مختلف این صورت ها رسانده باشد.

صورت معاملات فصلی

راشا مشاوران راستین

شرکت راشا مشاوران راستین،با بهره گیری از تیمی منسجم و با تجربه آماده تهیه صورت معاملات فصلی و ارائه خدمات مالیاتی به شما همراهان گرامی می باشد.در صورت اطلاع از نحوه دریافت خدمات و ارتباط با گروه راشا،با مشاوران و کارشناسان این تیم تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *