قوانین جدید چک

این روز ها اکثر افراد در باره قوانین جدید چک حرف می زنند.آیا اتفاق مهم و یا ترسناکی افتاده است؟در چند وقت اخیر،یکی از معضلات و گرفتاری های بزرگ در معاملات ایران چک ها بودند.بدین صورت که افراد به دلیل مطلع نبودن از موجودی حساب یکدیگر،از معتبر بودن چک ها مطمئن نبوده.و نمی دانستند که چکی که در دست دارند تبدیل به پول خواهد شد یا خیر؟

برخی از مشکلات چک ها که همه ما از آن خبر داریم عبارتند از:چند دست چرخیدن هرچک،مشکلات چک حامل،زندانیان مالی و مشکلات ریز و درشت این چنینی.وجود این مشکلات و گرفتاری ها،منجر به تهیه قوانین و تصمیمات جدید توسط بانک مرکزی برای چک شد.بانک مرکزی در رابطه با قوانین جدید چک گفته به دنبال آن است که اعتبار از دست رفته چک ها را بازگرداند.

در این مقاله از راشا مشاوران راستین به معرفی و بررسی قوانین جدید چک که در سال 1400 توسط بانک مرکزی اعلام شده می پردازیم.در ادامه این مقاله همراع ما باشید.

 

قوانین جدید چک ها

صادرکنندگان چک های جدید می بایست حتما چک را در وجه گیرنده(حقیقی یا حقوقی)صادر کنند.به عبارت دیگر در چک های جدید صدور برگه چک در وجه حامل ممنوع می باشد.به علاوه گیرندگان چک نیز نباید چک های در وجه حامل را قبول کنند.بر اساس ماده 6 قانون اصلاح قانون صدور چک،چک های جدیدی که صادر می شوند قابلیت ثبت در سامانه صیاد را دارند.صادرکننگان چک می توانند اطلاعات و تاریخ چک را در سامانه صیاد ثبت کنند.همچنین گیرندگان چک‌های جدید نیز می‌توانند با مراجعه به سامانه صیاد وضعیت چک را بررسی و تایید کنند.از طریق درگاه‌های بانکی و یا برنامک‌های موبایلی فعال در حوزه پرداخت، وضعیت چک صادرشده برای خود را استعلام و تایید کنند.

به علاوه چک های جدید را می توان از طریق سامانه صیاد انتقال داد.یعنی گیرنده چک می تواند پس از دریافت چک و تایید اطلاعات آن،چک را برای شخص دیگری(شخص ثالث)انتقال دهد.

قوانین جدید چک

الزامات قانونی چک‌های جدید به طور خلاصه

 • لزوم ثبت تمام چک‌های جدید در سامانه صیاد، هنگام ثبت، تایید و انتقال
 • ممنوعیت دارندگان چک برگشتی رفع سوء اثر نشده، از صدور چک جدید و ثبت آن در سامانه صیاد
 • لزوم صدور چک‌ در وجه ذینفع مشخص و ممنوعیت صدور آن در وجه حامل
 • جایگزینی پشت‌نویسی چک‌های طرح جدید از طریق ثبت انتقال در سامانه صیاد

 

چک های جدید تاریخ انقضا یا اعتبار ندارند

در ابتدا قرار بر این بود که چک‌های جدید 3 سال اعتبار داشته باشند.اما براساس آخرین بخشنامه بانک مرکزی،این قانون از چک های جدید برداشته شد.بنابراین دیگر مشکلی برای صدور چک های تضمین شده به وجود نخواهد آمد.

 

دیگر معطل حساب خالی نمی‌مانید!

یکی دیگر از قوانین و همچنین مزایای چک های جدید این است که بر اساس اعتبار حساب افراد صادر می شوند.در گذشته همه افراد حتی کسانی که حساب آنها خالی بود نیز می توانستند با هر مبلغی چک بنویسند.اما بر اساس قوانین چک های جدید افراد دیگر مجاز نیستند چک هایی با مبلغ بیشتر از اعتبارشان صادر کنند.

ضمنا در صورتی که دریافت کننده نتواند چک را از حساب متصل به ان برداشت کند؛بانک این اجازه دا دارد که از سایر حساب (به ترتیب از حساب جاری، حسـاب قـرض‌الحسـنه پس‌انداز، حساب سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و حساب سرمایه‌گذاری بلندمدت)مبلغ چک را برداشت کند.

 

مشخصات ظاهری چک‌های جدید

 • چک های جدید به رنگ بنفش می باشند.
 • شناسه یکتای 16 رقمی در چک های جدید در سمت چپ و بالای هر برگ چک چاپ شده است.
 • QR کد در چک حای جدید بر روی همه برگ های چک چاپ می شود.
 • بر روی چک های جدید عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است»درج شده است.

 

ثبت اطلاعات و تایید دریافت چک در سامانه صیاد

ذز قانون جدید برای اعتبار بخشیدن به چک ها ،اطلاعات هر برگ چک می بایست در سیستم بانکی ثبت شود.به عبارت دیگر صدور چک فقط محدود به نوشتن بر روی کاغذ و امضای آن نمی شود.بلکه تمامی افرادی که قصد استفاده از چک های جدید را دارند می بایست اطلاعات چک هایی که صادر می کنند را به همراه اطلاعات دریاغت کننده در سامانه صیاد ثبت کنند.

قوانین جدید چک

ابزارهای دسترسی به سامانه صیاد

 • اینترنت‌بانک
 • موبایل بانک
 • اپلیکیشن های موبایلی حوزه پرداخت
 • مراجعه به شعب بانک های عامل

 

محدودیت‌های دارندگان چک برگشتی

در قانون جدید چک، پس از گذشت ۲۴ ساعت از زمان برگشت خوردن چک تمامی موسسات اعتباری و بانک ها می بایست تا زمان رفع سو اثر محدودیت های زیر را نسبت به صاحب حساب اعمال کنند:

 • جلوگیری از افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید.حتی صدور المثنی،تمدید تاریخ اعتبار کارت،کارت اعتباری و تسهیلات خرد
 • مسدود کردن تمام حساب‌ها و کارت‌های بانکی صاحب حساب که در بانک‌ها یا موسسات اعتباری موجود است،به میزان کسری مبلغ چک
 • عدم پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانت‌نامه‌های ارزی یا ریالی
 • عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی

 

جمع بندی

بانک مرکزی تصمیم دارد برای بازگرداندن اعتبار از دست رفته به چک ها،قوانین جدیدی برای چک ها در نظر بگیرد.طبق گفته رییس بانک مرکزی و بر اساس قوانین جدید،بسیاری از مشکلات در معاملاتی که با استفاده از چک صورت می گیرند از بین خواهد رفت.در از مقاله ازز راشا مشاوران راستین به معرفی این قوانین جدید پرداختیم.در انتها امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

قوانین جدید چک

راشا مشاوران راستین

شرکت خدمات مالیاتی و حسابداری راشا مشاوران راستین،با داشتن سال ها تجربه و فعالیت های متعدد در زمینه مالی،مالیاتی و حسابداری،همچنین با بهره مندی از تیمی منسجم و کاربلد آماده ارائه خدمات به شما همراهان گرامی می باشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این گروه تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *